Strażacy zaprosili do siebie

W niedzielę w godzinach 10.00-14.00 można było odwiedzić Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie, gdzie strażacy i policjanci zwracali uwagę na wiosenne zagrożenia.

Statystyki wskazują, że zmiana aury z zimowej na wiosenną charakteryzuje się między innymi zwiększoną ilością wypadków drogowych. Na drogach pojawia się więcej pojazdów, w tym motorów i rowerów, a słoneczna pogoda zachęca do szybszej jazdy. Przyczynia się to wszystko niestety do większej liczby wypadków.

Wiosną również strażacy mają więcej pracy. Przy dłuższych okresach bez opadów rośnie zagrożenie pożarowe w lasach, a ponadto dla niektórych wiosenne porządki oznaczają wypalanie traw oraz innych pozimowych pozostałości.

 Na te, jak i wiele innych zagrożeń zwracali uwagę mundurowi podczas dnia otwartego. Funkcjonowały następujące stanowiska tematyczne: Nie wypalaj traw; Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa; Co strażak zabiera ze sobą do akcji?; Znam numery alarmowe i wiem jak z nich korzystać; Kwalifikowana pierwsza pomoc – to nic trudnego; Domek – mobilny symulator zagrożeń, Stanowisko gaśnicze dla najmłodszych; Wieża – miasto z góry.

Ponadto można było także oddać krew w krwiobusie oraz wygrać czujkę tlenku węgla. Organizatorami akcji byli: Starostwo Powiatowe w Kościanie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie, Komenda Powiatowa Policji w Kościanie, Ochotnicza Straż Pożarna w Kościanie, Fundacja „Votum”.

Fot. Bogdan Ludowicz