Strażacy wrócili z Grecji. Gorące powitanie w Kościanie [ZDJĘCIA]

Kościańscy strażacy po tygodniowym gaszeniu pożarów lasów w Grecji wrócili do Kościana. Przed komendą czekali na nich najbliżsi oraz koledzy. Była to druga zmiana naszych strażaków biorących udział w tej misji.

Strażacy wrócili z Grecji. Gorące powitanie w Kościanie

Czwórka naszych strażaków do Kościana przyjechała z Katowic, gdzie wraz z całą polską grupą liczącą 143 druhów zostali oficjalnie powitani, a następnie rozjechali się do swoich jednostek.

Po godzinie 17.00 wóz strażacki zajechał przed komendę w Kościanie głośno witany przez strażackie syreny. Po wyjściu z samochodu druhowie padli w objęcia swoich bliskich, którzy czekali na nich z niecierpliwością. Następnie nastąpiło oficjalne powitanie przez komendanta st. kpt. Szymona Klemenskiego.

Serdecznie wam dziękujemy za to, że zgłosiliście się na ochotnika, pojechaliście, reprezentowaliście nas. Jest to naprawdę wielkie wyróżnienie dla naszej komendy, że mogliśmy tam pomagać. Dziękuję wam bardzo, że szczęśliwie wróciliście. Dziękuję bliskim, rodzinom, że zgodziliście się na tą rozłąkę. Ale służba strażaka jest taka, że czasami musimy się z tym pogodzić mówił komendant Szymon Klemenski.

Oznajmił także – ku uciesze druhów –  że do przyszłej środy mają czas na odpoczynek. Ale ten się należy, bo misja była naprawdę trudna. Jak mówili strażacy, wstawali o godz. 5.00, a następnie przez bite 12 godzin walczyli z żywiołem. Ponadto dwa razy się zdarzyło, że mieli 24-godzinne dyżury.

Działania były ciężkie, ponieważ w Grecji jest zupełnie inny teren niż ten, który występuje u nas. Cechuje go duża górzystość i skalistość. Zarówno my, ale też przede wszystkim pierwsza grupa strażaków, która była, zdała jednak egzamin. Myślę, że na pewno pomogliśmy społeczności greckiej w ugaszeniu pożarów. Teren, który gasiliśmy był ogromny. Doskwierała także wysoka temperatura. Ale Grecy byli nam bardzo wdzięczni, pozdrawiali nas, gdy przejeżdżaliśmy. Mówili też, że jesteśmy najlepszą wizytówką Polskidzielił się wrażeniami mł. asp. Dominik Jankowski.

W akcji gaszenia pożarów w drugiej zmianie trwającej od 23 sierpnia z KP PSP w Kościanie uczestniczyli: st. kpt. Jacek Donaj, mł. asp. Dominik Jankowski, mł. ogn. Michał Bednarczyk, mł. ogn. Szymon Michalski. Wymienieli oni swoich kolegów, którzy w Grecji przebywali wcześniej przez dwa tygodnie, a byli to następujący druhowie: kpt. Bartosz Napierała, asp. Sławomir Dobijata, asp. Hubert Wawrzyniak, mł. asp. Jan Kotecki, ogn. Łukasz Kurzawski.

Zobacz także:
Strażacy już działają w Grecji
Strażacy w Grecji. Misja została przedłużona
Kolejni strażacy z Kościana w Grecji

Fot. Milena Waldowska