Stracił prawo jazdy, zanim je odebrał

Szybko zakończyła się przygoda jako kierowcy 18-latka z Kościana. Zdał egzamin, ale nie zdążył jeszcze odebrać prawa jazdy, a w tym czasie spowodował kolizję drogową pod wpływem alkoholu. Teraz długo nie uzyska uprawnień do prowadzenia pojazdów.

W ostatnią niedzielę o godz. 21.45 Komenda Powiatowa Policji w Kościanie została powiadomiona o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na ul. Kosynierów. Na miejscu policjanci potwierdzili zgłoszenie. Kierujący audi 18-latek w trakcie omijania uszkodził zaparkowane renault. W wyniku uderzenia samochód przemieścił się i uszkodził kolejny pojazd stojący w pobliżu.

W rozmowie ze sprawcą kolizji policjanci wyczuli woń alkoholu. Badanie trzeźwości wykazało 1,5 promila w organizmie 18-latka. Ponadto w trakcie ustalania wszelkich okoliczności zdarzenia okazało się, że nie posiada uprawnień do kierowania, a w systemie informatycznym nie było stosownego wpisu dotyczącego wydania prawa jazdy. Mężczyzna tłumaczył, że zdał egzamin, ale nie odebrał jeszcze dokumentu, co jest równoznaczne z tym, że nie posiada uprawnień.

Teraz nie musi się już spieszyć po odbiór prawa jazdy, gdyż sąd w przypadku kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Ponadto za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat.

Mężczyzna usłyszał już zarzut prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości. Został również ukarany mandatami za spowodowanie kolizji oraz kierowanie samochodem bez uprawnień.