Stan zdrowia Sandry z Gaszyn Challenge pogarsza się

Do przyłączenia się do #GaszynChallenge, czyli facebookowej akcji pomocy na rzecz dzieci chorujących na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) zostało nominowanych wiele instytucji i osób z naszego powiatu. W Wielkopolsce pomagamy m.in. Sandrze Wolniak z Kalisza. Dziewczynka czuje się gorzej, pilnie potrzebuje drogiego leku.

Akcja Gaszyn Challenge została zainicjowana przez Marcina Topóra, wiceprezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Gaszynie. W lutym tego roku w miejscowości Galewice rozpoczęła się zbiórka na rzecz Wojtusia Howisa cierpiącego na SMA. Zbierano na innowacyjny lek o astronomicznej wartości 9 mln zł, uważany za najdroższy lek świata. Akcja szybko przeniosła się na sąsiednie miejscowości i powiaty. Niestety zbiórka została mocno spowolniona przez epidemię. Wówczas Marcin Topór z oddalonego o 40 km Gaszyna wpadł na pomysł, jak aktywować jak najwięcej osób do wsparcia zbiórki. Nagrał krótki film, na którym wykonał 10 pompek, wpłacił pieniądze na rzecz Wojtka i nominował kolejne 5 osób do tego samego zadania.

Ruszyła lawina pompek, a do „pompowania dla Wojtusia” zapalili się nie tylko strażacy, ale też policjanci, strażnicy więzienni, radni gmin i powiatów itd. W szybkim tempie uzbierano potrzebną kwotę na lek, który powoduje, że organizm chorego jest w stanie produkować sam białko odpowiedzialne za neurony ruchowe.

Po osiągnięciu celu postanowiono pompować dalej dla innych chorujących dzieci na SMA, których w Polsce co roku rodzi się około 50. Potrzebujące dzieci przypisano do poszczególnych województw. W Wielkopolsce jest to m.in. 6-miesięczna Sandra.

Obecnie na rzecz dziewczynki uzbierano 2 mln 126 tys. zł, a jest to dopiero 20 proc. potrzebnej kwoty. Tymczasem na stronie zbiórki rodzice informują, że stan ich córki pogarsza się, a choroba postępuje z dnia na dzień niszcząc kolejne neurony w jej organizmie.

Dlatego potrzebna jest mobilizacja. Akcja „pompowania” to świetna zabawa, do której przyłączyło się mnóstwo osób (w tym i nasza redakcja), ale najważniejsze są wpłaty. Tych można dokonywać poprzez stronę: www.siepomaga.pl/sandra. Więcej o akcji i innych dzieciach oczekujących na pomoc napompowani.com.