Spotkanie wodociągowców wielkopolskich w Kościanie

2 lutego na rozbudowanej niedawno Stacji Uzdatniania Wody Łazienki odbyło się spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Wodociągi Wielkopolskie (SWW). Padło podczas niego wiele cennych spostrzeżeń i wniosków.

W spotkaniu uczestniczyło około 30 przedstawicieli stowarzyszenia – prezesów i kierowników technicznych z branży wodociągowo-kanalizacyjnej.

Po powitaniu gości  prezes Wodociągów Kościańskich, Dawid Borkowski podkreślił, że SUW Łazienki jest prawdopodobnie najbardziej nowoczesnym obiektem tego typu w Polsce. Opisał pokrótce specyfikę Spółki Wodociągi Kościańskie, opowiedział o dwóch stacjach uzdatniania wody w Kościanie, czyli na Łazienkach oraz przy ul. Jesionowej. Podkreślił jak ważna i konieczna była przebudowa obiektu, pochwalił dobrą pracę pracowników przy rozbudowie, a także zareklamował usługi laboratorium Wodociągów Kościańskich, które posiada akredytację PCA i wieloletnie doświadczenie w badaniu wody i ścieków.

Podczas spotkania projektant technologii SUW Łazienki Piotr Samelak – który zastąpił nieobecnego kierownika grupy projektantów dr. Łukasza Webera – oprowadził zebranych po obiekcie oraz opowiedział o zastosowanej technologii. Goście zostali poprowadzeni ciągiem technologicznym przepływu wody surowej. Specyfiką układu stacji jest dezynfekowanie wody lampami UV, dzięki czemu na tej stacji nie jest ona w ogóle chlorowana.


Po szczegółowym obejrzeniu stacji uczestnicy spotkania przemieścili się na wykłady do Kościańskiego Ośrodka Kultury. Tam Prezes Borkowski opisał cały proces inwestycyjny dotyczący przebudowy Stacji Uzdatniania Wody Łazienki z punktu widzenia inwestora. Goście byli pod wrażeniem samej Stacji Uzdatniania Wody Łazienki oraz tego, z jak trudnymi parametrami wody surowej muszą sobie radzić na co dzień kościańscy wodociągowcy. Kolejny panel zatytułowany „Bezpieczny i tani prąd na obiektach wodno-kanalizacyjnych” omówił Mirosław Wawrzyniak, przedstawiciel firmy Quanta Energy. Wodociągi Kościańskie mają dwie instalacje fotowoltaiczne tej firmy o mocy 50 kW każda. Jedna została zamontowana na Stacji Uzdatniania Wody Jesionowa, a druga na Oczyszczalni Ścieków.

Po prelekcjach zebrani dyskutowali o umowach na prąd i przesył energii, cenach energii elektrycznej, możliwościach oszczędności i wprowadzenia energii z OZE. Na zakończenie prezes Jacek Schubert podziękował zebranym za udane, merytoryczne spotkanie.

Fot. Wodociągi Kościańskie