Spotkanie w ramach programu „Czyste Powietrze”

Za nami pierwsze spotkanie informacyjne mające na celu przybliżyć mieszkańcom Kościana możliwość pozyskania dofinansowania na wymianę pieców lub remont poprawiający energooszczędność budynku.

Na zaproszenie Urzędu Miejskiego oraz strażaków z OSP Kościan odpowiedziało sporo mieszkańców.

Zanim przedstawiono szczegóły związane z programem, Bartosz Napierała z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie opowiedział zebranym o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą czad. – Produktem spalania jest niegroźny dla nas dwutlenek węgla. Jeśli jednak ograniczymy dostęp tlenu, wówczas produktem spalania nie będzie dwutlenek węgla, tylko śmiertelny tlenek węgla – ostrzegał Bartosz Napierała. – Tlenku węgla nie da się w żaden sposób wyczuć, dlatego tak ważne jest, żeby w sezonie grzewczym nie zakrywać kratek wentylacyjnych.

Bartosz Napierała przekonywał także do montażu czujek czadu. Dodajmy, że każdy ze zgromadzonych otrzymywał na początku numerek, a wszystkie one brały udział w losowaniu, tych urządzeń. Czujki trafiły do trzech osób.

Głównym celem spotkania była natomiast prezentacja programu Ministerstwa Środowiska – Czyste Powietrze, czyli możliwości pozyskania dofinansowania nowych źródeł ciepła i termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Szczegóły programu przedstawiła dr inż. Ewa Teślak, audytor energetyczny.

– Wydaje nam się, że to co spalimy w naszych w piecach, przynosi nam korzyści. Bo jeśli spalimy tańsze paliwo, gorszej jakości czy śmieci, to zaoszczędzimy. My zamkniemy okno, jesteśmy w domu, wszystko jest w porządku – mówiła dr Teślak. – Nic bardziej mylnego. Całe zanieczyszczenia, wszystkie substancje szkodliwe opadają w odległości do 10-krotności wysokości naszego komina. Czyli jeśli mamy budynek z kominem o wysokości 7 metrów, to wszystko co jest szkodliwe opada do odległości 70 metrów. Zatem trujemy samych siebie lub naszych najbliższych sąsiadów.

Z tego powodu tak ważne jest to, czym palimy. By wesprzeć finansowo Polaków m.in. w wymianie przestarzałych pieców powołano program „Czyste Powietrze”. Jest on skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych, a wniosek mogą złożyć wyłącznie osoby fizyczne. Maksymalny możliwy koszt, do którego liczona jest dotacja wynosi 53 tys. zł, natomiast minimalny koszt kwalifikowany projektu to 7 tys. zł. Wysokość dotacji zależy od dochodów na członka rodziny. Poza zwrotem części poniesionych kosztów, można ubiegać się także o niskooprocentowaną pożyczkę. Co istotne, program będzie realizowany aż do 2029 r. i nie ma limitów co do ilości składanych wniosków przez jedną osobę.

Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Informacje w powyższym zakresie można uzyskać także w Wydziale Ochrony Środowiska i Działalności Gospodarczej Urzędu Miejskiego Kościana, I piętro – pok. 122, tel. 65 512-18-38 wew. 218.

Ponadto osoby zainteresowane będą mogły wziąć także udział w kolejnych spotkaniach, których terminy poznamy niedługo. Dodatkowo w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca będzie można też uzyskać pomoc i informacje o programie od specjalistów, którzy przyjmować będą w godz. 9.00-17.00 w budynku przy ul. Bernardyńskiej 2.