Zamknij

Spotkanie plenerowe w ruinach św. Marcina [ZDJĘCIA]

13:28, 05.09.2022 Milena Waldowska Aktualizacja: 14:37, 05.09.2022
Skomentuj
W niedzielny wieczór w ruinach kościoła św. Marcina w Gryżynie odbyło się spotkanie zatytułowane "Drogi wolności". W romantycznym otoczeniu kościelnych ruin publiczność wysłuchała prelekcji i koncertu. Na koniec na wszystkich czekał poczęstunek.

Mimo chłodnego wieczoru, który był tym bardziej odczuwalny w otoczeniu łąk i pól, w sąsiedztwie których znajduje się kościółek, na wydarzenie przybyło mnóstwo osób. Tematyką tegorocznego spotkania była szeroko pojęta wolność. Na początek 20-minutową prelekcję poruszającą tematykę wolności wygłosił dr Emilian Prałat. Prelegent poruszył tematykę wolności w kilku różnych aspektach. Mówił m.in. o wolności obywatelskiej, narodowej, osobistej czy związanej z zasobami naturalnymi, co przekłada się na państwową niezależność.

Po jego sugestywnym wykładzie przyszedł czas na część artystyczną. Wystąpili w niej doskonali muzycy, czyli pochodząca z Kościana basistka Joanna Dudkowska-Urbaniak, wykształcony muzyk grający na klawiszach Mateusz Urbaniak, który prywatnie jest mężem Joanny oraz wszechstronny artysta Sambor Dudziński, czyli multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor, aktor i rzeźbiarz. Artyści zaserwowali widzom niezwykle nastrojowy i emocjonalny koncert, który był mieszanką utworów do tekstów poetyckich m.in. takich autorów jak Jan Kochanowski, Adam Asnyk czy św. Paweł, pieśni patriotycznych oraz muzyki popularnej, wśród której znalazły się takie ponadczasowe piosenki jak "Wolność" Chłopców z Placu Broni czy "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena. Sambor Budziński wciągał także publiczność do wspólnego śpiewania, a ta z chęcią przyjęła to zaproszenie mimo niełatwego repertuaru. Koncert przypadł słuchaczom bardzo do gustu, czego dowodem były kilkukrotne bisy.

Po uczcie dla ducha, przyszedł czas na ucztę dla ciała, czyli poczęstunek. A składał się o z tradycyjnych wielkopolskich potraw oraz deserów przygotowanych przez panie z wybranych kół gospodyń wiejskich z gminy Kościan. Goście - mimo późnej niedzielnej pory -  chętnie raczyli się przysmakami.

Głównymi organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie "Centrum Rozwoju Gminy Kościan", Gmina Kościan i Fundacja Bonum Adipisci - Dążyć do dobra.

Fot. Milena Waldowska

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%