Śpiewają już 140 lat

W sobotę 8 października w Kościańskim Ośrodku Kultury królowała muzyka chóralna. Główną okazją do scenicznego spotkania wielkopolskich chórów był okrągły jubileusz kościańskiej Lutni.

lutniaTowarzystwo Śpiewu Lutnia im. Zygmunta Cichockiego przy Powiatowym Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Kościanie powstało w 1876 r. jako Koło Śpiewackie Polskie. Nazwę Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia przyjęło w 1920 r. Na przestrzeni 140 lat chór miał wielu dyrygentów. Najdłużej, bo aż 47 lat prowadził go śp. Zygmund Cichocki, którego imię Lutnia przyjęła w 135-lecie swego istnienia. Od 2006 r. chórem dyryguje Katarzyna Swinarska, absolwentka Poznańskiej Akademii Muzycznej, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej w Kościanie. W tym roku minęło zatem 10 lat jej dyrygentury, co stanowiło również okazję do sobotniego świętowania. A trzecią okazją było 15-lecie Spotkań Chóralnych w ramach których co roku spotykają się cztery chóry: Moniuszko ze Śremu, Cecylia z Mosiny, Harfa z Czempinia i kościańska Lutnia.

I to właśnie od świętowania Spotkań Chóralnych rozpoczął się jubileuszowy koncert. Zanim jednak wszystkie chóry stanęły kolejno na scenie i odśpiewały po trzy utwory, zgromadzonych gości powitał Jan Lasik – prezes Lutni. A na widowni poza chórzystami i delegacjami zaprzyjaźnionych chórów zasiadł m.in. burmistrz Kościana Michał Jurga oraz przewodniczący rady Piotr Ruszkiewicz, poseł Wojciech Ziemniak, dyrektor artystyczna Polskiego Związku Chórów i Orkiestr z Leszna – Jowita Augustyniak.

Dalszą część koncertu poprowadziła Katarzyna Brzezińska – była chórzystka Lutni. Po prezentacji czterech chórów przyszedł czas na odznaczenia i wyróżnienia. Chór jubilat otrzymał Złotą Odznakę z Brylantem przyznawaną przez Zarząd Główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za szczególne i wybitne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury muzycznej. Ponadto wybrani chórzyści otrzymali indywidualne wyróżnienia, w tym Złote Odznaki z Wieńcem Laurowym, które przyznano Janinie Cichockiej i Irenie Brzezińskiej. Kolejne nagrody to Złote, Srebrne i Brązowe Odznaki PZChiO oraz dyplomy przyznane przez zarząd główny oraz oddział leszyński PZChiO.

W drugiej części koncertu z kilkoma polskimi i zagranicznymi utworami zaprezentował się zacny jubilat. Publiczność na stojąco domagała się bisu, który oczywiście usłyszała. Na koniec goście składali gratulacje i życzenia na dalsze lata.