Spektakl dla dzieci w wykonaniu Galerii Teatr [ZDJĘCIA]

W Artystycznej Novopolskiej mali widzowie wraz z opiekunami mogli zobaczyć zabawną i pouczającą bajkę "Przy stole" zaprezentowaną przez Galerię Teatr.

Ponad 20 dzieci zasiadło w miniony wtorek na widowni  restauracyjnej sali w Novopolskiej zaadoptowanej na potrzeby spektaklu. Dominowały dzieci w wieku przedszkolnym, a było kilkoro jeszcze mniejszych widzów. Zgromadzonych powitał Janusz Dodot, reżyser przedstawienia, który jednocześnie zaprosił wszystkich do obejrzenia widowiska.

W spektaklu występowało dwóch aktorów – Janusz Adam Dodot oraz Maciej Dodot. Tematyka „Przy stole” poruszała zasady savoir-vivre’u podczas spożywania posiłku. Jak tłumaczył dzieciom reżyser w słowach wstępu, sztuka pokazuje „Jak jeść, jak pić, jak kulturalnym być”.

Dzieci w przedstawieniu zobaczyły kelnera oraz wyjątkowo niekulturalnego gościa, który przyszedł do restauracji bardzo głodny, ale jednocześnie zasiadłszy przy stole łamał wszelkie zasady dobrego wychowania. Wyniknęła z tego seria zabawnych sytuacji, które bardzo rozbawiły zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jednocześnie podczas spektaklu kelner, a także sami mali widzowie podpowiadali „głodomorowi” jak należy się prawidłowo zachowywać.

Trzeba przyznać, że widowisko było niezwykle udane. Dla dorosłej części publiczności sztuka Janusza Dodota kierowana do dzieci była niezwykle pozytywnym zaskoczeniem. Choć twórca od lat zajmuje się teatrem i miał okazję już pracować z dziećmi, raczej kojarzony jest z poważnym i wzniosłym repertuarem. Tymczasem tutaj pokazał swoje doskonałe zrozumienie dzieci, wrażliwość, ale również poczucie humoru, komediowy talent i dystans do samego siebie. Uzupełnieniem dla jego roli był rozważny i cierpliwy kelner, w którego rolę wcielił się Maciej Dodot.

Spektakl powstał na podstawie napisanej przez Jausza Dodota bajki. Reżyser ma w swoim dorobku jeszcze kilka innych bajek, a niektóre z nich także doczekały się lub jeszcze czekają na teatralną adaptację.

Fot. Milena Waldowska