Spadła liczba przestępstw

W ubiegłym roku na terenie powiatu kościańskiego odnotowano 1037 przestępstw, o 257 mniej niż w 2015 roku. Wykrywalność ogółu przestępstw utrzymała się na zeszłorocznym poziomie i wyniosła 88,9 proc.

policjaUzyskany wskaźnik dał kościańskiej komendzie III miejsce pod względem ogólnej wykrywalności przestępstw na 31 jednostek szczebla powiatowego w Wielkopolsce.

W minionym roku nastąpił też nieznaczny spadek (z 626 do 546) przestępczości o charakterze kryminalnym, a więc tej najbardziej dokuczliwej dla lokalnej społeczności. Chodzi tu m.in. o kradzieże, przestępstwa rozbójnicze, bójki i pobicia. W minionym roku w powiecie kościańskim skradziono 10 samochodów. Odnotowano też 36 włamań do mieszkań i domów.

Średnio czas reakcji policji na zgłoszenie obywatela, a więc od czasu powzięcia informacji do czasu podjęcia czynności na miejscu wyniósł w terenie miejskim 6 minut i 38 sekund, w terenie wiejskim 7 minut i 55 sekund.

Bezpieczeństwo na drogach

W minionym roku na drogach powiatu kościańskiego doszło do 107 wypadków drogowych, w wyniku których 5 osób poniosło śmierć (2015 r. – 10), a 137 doznało obrażeń ciała.

Do większości zdarzeń drogowych przyczynili się sami kierowcy. Z winy kierujących samochodami doszło do 608 wypadków i kolizji, w których zginęło pięć osób, a 122 zostały ranne. Ich najczęstsza przyczyna to niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i nie udzielenie pierwszeństwa. Najwięcej zdarzeń drogowych zanotowano we wtorek, a najmniej zagrożonym dniem była niedziela.

Tradycyjnie od wielu lat najwięcej wypadków i kolizji drogowych (odpowiednio 61 i 360) odnotowano w mieście i gminie Kościan. W porównaniu z 2015 r. wzrosła też nieznacznie (z 19 do 22) liczba wypadków na krajowej piątce przebiegającej przez teren powiatu kościańskiego.

W ciągu dwunastu minionych miesięcy kościańscy mundurowi zatrzymali 115 nietrzeźwych kierowców.

Alkohol i narkotyki

Alkohol był też przyczyną wielu przestępstw związanych z przemocą w rodzinie. W ubiegłym roku na terenie działania KPP w Kościanie przeprowadzono 181 interwencji, z których sporządzono niebieskie karty. Ofiarą domowej przemocy padło 181 osób, w tym 158 kobiet, 21 mężczyzn i 2 dzieci. Policja ujawniła 181 sprawców, z czego 116 było pod wpływem alkoholu. Odnotowano także 12 przypadków, gdzie nietrzeźwi opiekunowie sprawowali opiekę nad małoletnimi dziećmi.

W 2016 r. kościańska policja wszczęła 34 postępowania o przestępstwa narkotykowe. W styczniu ubiegłego roku policjanci Wydziału Kryminalnego na podstawie rozpracowania operacyjnego, ujawnili profesjonalną uprawę konopi indyjskich na terenie Jerki. W domu jednorodzinnym odkryto 415 sztuk krzewów konopi rosnących w doniczkach.

Inne przestępstwa

W ubiegłym roku w zakresie pracy dochodzeniowo-śledczej kościańscy policjanci ustalili 630 podejrzanych. Wobec 13 z nich zastosowany został tymczasowy areszt.

W ciągu ostatnich czterech lat wyraźnie spadła przestępczość wśród nieletnich. W 2016 r. młodociani popełnili 25 czynów karalnych, o 29 mniej niż przed rokiem. Jeszcze w 2013 r. ich liczba sięgała ponad 100. Niepokojącym zjawiskiem zauważalnym w ostatnim czasie są czyny zabronione popełnianie przez nieletnich za pośrednictwem internetu.

W 2016 r. stwierdzono 279 przestępstw o charakterze gospodarczym (o 187 mniej niż 2015 r.).