Słoneczny Bieg Zimowy

Niespełna 90 zawodników wzięło udział w XXIV Zimowym Biegu Przełajowym, który miał miejsce w niedzielę w Parku Miejskim im. Kajetana Morawskiego w Kościanie.

W ostatnich edycjach bieg odbywa się na sam koniec zimy, dlatego aura jest bardziej wiosenna niż zimowa. Tak też było tym razem, co jednak nie przeszkadzało zawodnikom, a wręcz motywowało ich do szybszego tempa.

Rywalizację rozpoczęły dzieci – najpierw dziewczynki na 800 m, a potem chłopcy na 1200 m. Dzieci klasyfikowane były w trzech kategoriach wiekowych. Każdy reprezentant powiatu otrzymał medal ukończenia biegu. Wśród najmłodszych najlepsi okazali się:
– chłopcy: rocznik 2004-2005 – Cezary Suchora (Sana Kościan), rocznik 2006-2007 – Maksymilan Donaj (Czwórka Kościan), 2008 i młodsi – Antoni Bartkowiak (CKS Helios)
– dziewczynki: 2004-2005 – Malwina Dworczak (Kościan), 2006-2007 – Michalina Cybak (CKS Helios), 2008 i młodsze – Julia Kaźmierczak (CKS Helios).

Po biegu dziecięcym na linii startu stanęli dorośli zawodnicy. Do pokonania mieli dwie pętle, które łącznie wyniosły około 4,5 km. W kategorii Open wśród mężczyzn triumfował Krzysztof Szymanowski (Czwórka Kościan) z czasem 15 minut 20 sekund, a wśród kobiet Agnieszka Hahuła (Helios Czempiń), a pokonanie trasy zajęło jej niespełna 18,5 minuty.

– Biegło się bardzo fajnie, rozpędzaliśmy się z każdym kilometrem. Zaczynam łapać wiatr w żagle i wchodzę w ten rok sportowy po długiej przerwiemówił na mecie Krzysztof Szymanowski. Z kolei najlepsza kobieta tak podsumowywała swój bieg: – Generalnie super się biegło, żałuję tylko że stawka kobieca została w tyle, bo wolałabym rywalizować z kobietami. Ale koledzy za to dali czadu i pociągnęli mnie powiedziała Agnieszka Hahuła.

Wśród kobiet druga była z kolei Sandra Stachowiak, a trzecia Dorota Andrzejewska (obie Helios Czempiń). Z kolei wśród mężczyzn drugie miejsce zajął Łukasz Nowak (Helios Czempiń), a trzecie Daniel Bosy (Sana Kościan).

Poza klasyfikacją generalną nagrodzono także najlepszych zawodników powiatu kościańskiego w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Warto dodać, że Helios Czempiń miał wyjątkowo silną reprezentację. Łącznie z dziećmi ten klub reprezentowało około 30 zawodników, a ponadto pojawili się także gorąco zagrzewający ich do walki kibice. Wśród klubów silną reprezentację miał także Kościan Team, Czwórka Kościan oraz Sana Kościan.

Zawody można zaliczyć do udanych, to dobra rozgrzewka dla zawodników przed rozpoczęciem sezonu wiosennego. Frekwencja tym razem nie była nazbyt wysoka z uwagi na półmaraton odbywający się w Lesznie. Trudno jednak było znaleźć termin, który nie kolidowałby z innymi zawodami podsumował Roman Talikadze, główny organizator biegu.