Skutki wichury w powiecie kościańskim

69 razy strażacy interweniowali po wczorajszych wichurach, które przeszły nad powiatem kościańskim. W całym województwie wielkopolskim zanotowano ponad 1900 zdarzeń.

Powalone drzewa, zerwane opierzenie na budynkach oraz uszkodzone linie energetyczne – to powtarzające się skutki wyjątkowo silnego wiatru, a ich usuwaniem musieli zająć się strażacy. Kościańscy strażacy z Komendy Powiatowej PSP podkreślają jednak, że najważniejsze jest to, że nikt nie został poszkodowany. Bilans całego kraju to natomiast cztery ofiary śmiertelne, które zginęły w województwie dolnośląskim. Byli też ranni.

Najwięcej interwencji miało miejsce w mieście i gminie Śmigiel – 21. W gminie Kościan zanotowano 17 zdarzeń, na terenie miasta i gminy Krzywiń – 13, w mieście Kościanie – 9, na terenie miasta i gminy Czempiń – 9.

W akcjach związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów zaangażowane były zastępy z KP Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie oraz większość jednostek ochotniczych z terenu całego powiatu kościańskiego.

– Druhowie ochotnicy często zostawiali swe domy i gospodarstwa w obliczu zagrożenia i spieszyli z pomocą innym ludziom, za co bez wątpienia należą się im szczególne słowa uznania i podziękowania – podkreśla Dawid Kryś, oficer prasowy KP PSP w Kościanie.

Dodajmy, że na piątek 22 października również prognozowany jest silny wiatr, choć już o nieco mniejszej sile. W godz. od 11:00-18:00 IMGW prognozuje wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, z południowego zachodu.