Sezon kąpielowy w Nowym Dębcu od 26 czerwca

Podczas środowej sesji Rady Gminy Kościan ustalono długość trwania sezonu kąpielowego na terenie gminy. Jedynym kąpieliskiem, podobnie jak w poprzednich latach, będzie plaża główna w Nowym Dębcu.

Prawo wodne nakazuje określenie sezonu kąpielowego. W gminie Kościan ustalono, że będzie on trwał w tym roku w całym okresie wakacji letnich, czyli od soboty 26 czerwca do wtorku 31 sierpnia.

– Miejmy nadzieję, że będzie można w tym sezonie w pełni korzystać z kąpieliska i będzie to dozwolonemówił podczas sesji Mirosław Duda, zastępca wójta gminy Kościan.

Ponadto uchwalono wykaz kąpielisk na terenie gminy, które będą funkcjonować w 2021 r. Tradycyjnie będzie to jedno kąpielisko nad Jeziorem Wonieść, przy plaży głównej w Nowym Dębcu, która jest pod opieką Ośrodka Sportu i Rekreacji gminy Kościan. Projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Stację Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kościanie, a także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu. – To kąpielisko jest regularnie badane w ciągu sezonu kąpielowego, a wyniki z kilku ostatnich lat wskazują, że woda w nim jest bardzo dobra, więc warto z tego skorzystać podkreślił Mirosław Duda.

Długość linii brzegowej plaży w Nowym Dębcu wynosi 40 m. Maksymalnie dziennie może z niego korzystać 5 tys. osób. W sezonie odpady są gromadzone w kontenerze usytuowanym przy toaletach publicznych. Ponadto w okolicach plaży ustawionych jest 25 pojemników i obręczy na worki na śmieci. Nad bezpieczeństwem kąpiących się w sezonie czuwają ratownicy.