W setną rocznicę Powstania Wielkopolskiego

Od złożenia wiązanek kwiatów na Placu Paderewskiego rozpoczęły się w Kościanie uroczystości patriotyczne związane z setną rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Przy pomniku upamiętniającym zwycięski zryw niepodległościowy zgromadziły się liczne delegacje. Z kolei w samo południe na Placu Niezłomnych rozpoczęły się uroczystości związane z odsłonięciem tablicy upamiętniającej setną rocznicę. Brali w nim udział posłowie Ziemi Kościańskiej, przedstawiciele władz samorządowych miasta, gminy i powiatu, szefowie instytucji samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwa, a także licznych organizacji, harcerze, kombatanci i mieszkańcy. Uroczystości towarzyszyli również członkowie Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej, a o oprawę muzyczną zadbała orkiestra dęta OSP Kościan.

Niepodległość to wielka sprawa. W czasach niewoli, wojny i zawieruchy należy o nią walczyć. Natomiast w czasach pokoju należy o nią dbać i pamiętać, że o niepodległości marzyli Polacy pod zaborami, ale też w czasie II wojny światowej i jeszcze długo po niej. Nie tylko marzyli, ale za wolność Ojczyzny ginęli. Kościan o nich wszystkich pamięta – mówił burmistrz Piotr Ruszkiewicz.

Świętowanie w dniu 27 grudnia zakończyło się w Muzeum Regionalnym, w którym otwarto wystawę czasową zatytułowaną „Udział Mieszkańców Ziemi Kościańskiej w Powstaniu Wielkopolskim”. przed nami jeszcze cykl imprez związanych z Powstaniem Wielkopolskim.