Senator Wojciech Ziemniak o Lichockiej i Grodzkim

Między innymi o osławionym geście posłanki Joanny Lichockiej oraz o oskarżeniach o korupcję pod adresem marszałka senatu Tomasza Grodzkiego mówił senator Ziemniak podczas swojej konferencji prasowej.

Wojciech Ziemniak

Senator poruszył również tematy związane z wypłatą 13 emerytury, z pieniędzmi przeznaczonymi na Polonię, z kampanią prezydencką. Sporo miejsca poświęcił również charakterystyce obecnego senatu.

Chciałbym zwrócić uwagę na dwie rzeczy, które stały się bardzo głośne. To jest przekazanie w budżecie państwa i zatwierdzone przez sejm blisko 2 miliardów zł na telewizję polską. Takiej kasy na TVP jeszcze nigdy nie byłomówił Ziemniak.

Ziemniak tłumaczył, że z powodu tak wysokiej kwoty uchwała okołobudżetowa  w senacie została zablokowana, a senat zaproponował, żeby przeznaczyć te pieniądze nie na telewizję polską, ale na onkologię. Ustawa wróciła do sejmu, a sprawodawcą komisji finansów omawiającą uchwałę była posłanka Joanna Lichocka.

Jak do tego podeszła, to każdy wie. W każdym środowisku widzimy ile jest akcji pomocowych dla osób, które mają problemy z leczeniem onkologicznym. W powiecie kościańskim mieliśmy chociażby akcje na rzecz Macieja Zielonki czy Przemka Kaczmarka. Być może zebrane pieniądze pozwoliły im przedłużyć życie, a nie zabezpieczył ich budżet państwa. Mamy wiele innych takich przypadków. Niestety, ale pani Lichocka pokazała, gdzie  pomoc wszystkie osoby starające się ma ­– stwierdził Wojciech Ziemniak. – Sama Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przez 30 lat praktycznie zebrała łącznie mniej niż jedna dawka wsparcia dla TVP, która przygotował obecny rząd.

Senator Ziemniak kilka minut poświęcił również marszałkowi Grodzkiemu. – Tomasz Grodzki po wyborze na marszałka korzysta ze swoich uprawnień. Ma prawo do wystąpień, do wygłaszania orędzia w telewizji publicznej. Kiedy z tego skorzystał i wypadł bardzo dobrze, od razu nastąpił atak medialny i pomówienia jego osoby o korupcję uważa senator Ziemniak. – Dwie zacne osoby, które go oskarżały, szybko wycofały się z tego. Został nawet przez CBA ogłoszony cating na osoby, które doniosą , że pan marszałek brał pieniądze. Ale do tej pory nikt się jeszcze nie zgłosił… Pan marszałek jest uznaną osobowością medyczną nie tylko w Polsce, ale i za granicą i dobrze sobie radzi z tymi atakami. Potrafi wytonowanie odpowiedzieć na zarzuty.

Wojciech Ziemniak poruszył także kwestię trzynastej emerytury. – Mówi się, że senat zablokował wypłatę 13 emerytury. A to nie jest tak, myśmy tylko wskazali, że tą emeryturę powinien wypłacać ZUS, który jest do tego powołany. Tymczasem wypłatą zajmuje się Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych – zaznaczył senator. Zdaniem Ziemniaka w ten sposób zabiera się pieniądze osobom niepełnosprawnym, bo właśnie do pomocy takim osobom został powołany Fundusz.