Rzeźba na rondzie przy wjeździe do Śmigla

Od kilku dni na rondzie w Koszanowie podróżnych wjeżdżających do Śmigla z drogi S5 wita rzeźba powstała na zamówienie gminy Śmigiel.

Rzeźba na rondzie przy wjeździe do Śmigla

Ronda z roślinnością, rzeźbami, a nawet fontannami bardzo zdobią, a są popularne szczególnie w krajach zachodnich Europy. W ostatnim czasie w związku z wjazdami na drogę S5 pojawiło się w naszym rejonie sporo rond, więc potencjał jest duży i zależy od inicjatywy poszczególnych samorządów i mieszkańców.

Nowa  rzeźba ustawiona jest przodem dla osób zjeżdżających z Eski do Śmigla, ale miną ją również kierowcy wyjeżdżający ze Śmigla i kierujący się na starą piątkę w stronę Czacza.

Wykonania projektu i samej rzeźby podjął się lokalny artysta Dominik Samol ze Starego Bojanowa. Wszystkie jej elementy są zrobione z metalu i nawiązują do tradycji młynarskich Śmigla.

Tak więc jest młynarz z pełnym workiem ziarna i wiatraki z ruchomymi śmigłami. Nie zabrakło nieodzownych mieszkańców dawnych młynów: myszy – amatorki ziarna oraz kota – amatora myszy. Rzeźbę wieńczą dwa koguty. Jeden z nich wskazuje kierunek wiatru, drugi posadowiony jest na elemencie wskazującym geograficzne kierunki świata. Ponadto na cokole zostanie zamieszczona jeszcze tablica z logo Śmigla wykonana przez śmigielską firmę ALVO.