Rząd zaostrza obostrzenia. Zmiana limitów dla niezaszczepionych

Wszystkie obiekty, które dotąd mogły być zapełnione w 75 proc. zostaną zmniejszone do 50 proc. – dotyczy to gastronomii, hoteli, instytucji kultury, kościołów i obiektów sportowych. Nowe regulacje będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia.

O zaostrzeniu obostrzeń poinformował podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

W wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi będzie mogło brać udział maksymalnie 250 osób. W siłowniach, klubach fitness obowiązywać będzie zasada jednej osoby na 15 m kw. (dotychczas jedna osoba na 10 m kw.). W zgromadzeniach i uroczystościach (np. wesela, dyskoteki) limit zostaje zmniejszony ze 150 do 100 osób.

W limitach nie będą uwzględniane osoby zaszczepione.

Podczas konferencji minister zdrowia pytany był o to, jak weryfikować, czy klient np. w restauracji jest zaszczepiony. – Nie ma podstawy prawnej, by egzekwować okazanie paszportu covidowegopowiedział szef resortu zdrowia.Jeśli jest jakiś limit, to do niego się wpuszcza, jeśli zostaje przekroczony, domyślna jest zgoda osoby okazującej ten paszport na to, żeby wejść. Jeśli nie okaże go to nie wejdzie – tak powinny być skonstruowane regulaminy.