Rząd wprowadza kolejne kroki w walce z koronawirusem

W sklepie mniej osób, ograniczenia w poruszaniu nieletnich, a parki, plaże i bulwary zamknięte – to główne zmiany, które będą obowiązywać w związku ze stanem epidemicznym od 1 kwietnia, a niektóre od 2 kwietnia.

Nowe obostrzenia ogłosili premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas wspólnej konferencji prasowej, która odbyła się w południe, we wtorek 31 marca.

– Chcemy wracać, być może nawet już w kwietniu, powoli do życia gospodarczego. Zależy to od najbliższych dwóch, trzech tygodnipodkreślił podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki.Pandemia się przedłuża z każdym niepotrzebnym wyjściem z domu.

Z kolei minister Łukasz Szumowski podkreślił, że co kilka dni ilość kolejnych zachorowań się podwaja.Tylko jeżeli ograniczymy kontakt między ludźmi, ale nie o połowę, ale o trzy czwarte, o 80 procent, dopiero wtedy mamy szansę na opanowanie epidemii – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jedna z najważniejszych wprowadzonych zasad dotyczy zachowania 2-metrowego dystansu od siebie podczas wyjść z domu. Dotyczy to także rodzin i bliskich, a wyłączeni z tego obowiązku będą jedynie rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie. Ponadto od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu może wyjść tylko pod opieką dorosłego opiekuna.

Od jutra zaczną również obowiązywać ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach i na poczcie. Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego mogą wejść maksymalnie trzy osoby na jedną kasę. Z kolei na poczcie może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez dwa.

Co istotne, zakupy będzie można robić wyłącznie w jednorazowych rękawiczkach. Z kolei sklepy i apteki w godzinach 10.00-12.00 otwarte będą wyłącznie dla osób od 65 roku życia. Te osoby sprawunki będą mogły załatwić również w późniejszych godzinach, ale chodzi o to, by miały możliwość jak najbezpieczniejszego wyjścia z domu.

Ponadto obowiązkowe zamknięte będą musiały być punkty kosmetyczne i fryzjerskie, a także hotele i punkty noclegowe.

Wprowadzane są także do odwołania zakazy przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.

W weekendy zamknięte zostaną wielkopowierzchniowe sklepy budowlane, natomiast sklepy spożywcze, drogerie i apteki pozostaną otwarte.

Na konferencji prasowej padło m.in. pytanie dotyczące tego, czy pojawią się zalecenia dotyczące spotkań rodzinnych podczas Świąt Wielkanocnych. Padła odpowiedź, że wszystko będzie zależało od rozwoju epidemii. Na razie wszelkie zakazy dotyczą przestrzeni publicznej.

Wprowadzonych nowych zasad jest 11. Szczegóły na stronie: www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki