Ruszyła rozbudowa KOK-u

Od kilku dni trwają prace związane z rozbudową Kościańskiego Ośrodka Kultury. Powstanie zupełnie nowy budynek z salą kinową, pracowniami i kawiarenką.

Dofinansowanie w wysokości 4,3 mln zł udało się pozyskać z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. W wyniku rozbudowy w ośrodku przybędzie sala widowiskowo-kinowa na 100 miejsc, nowoczesne sale edukacyjne do prowadzenia zajęć plastycznych, muzycznych, tanecznych i teatralnych oraz nowa powierzchnia wystawiennicza w patio i kawiarnia. – Zgodnie z podpisaną umową budynek ma być gotowy „pod klucz” do połowy grudnia bieżącego roku. Potem zostanie nam pół roku na wyposażenie nowych sal, gdyż cała inwestycja ma być zakończona do połowy przyszłego roku – tłumaczy Janusz Dodot, dyrektor ośrodka. – Przysłowiową kropką nad i będzie natomiast elewacja zewnętrzna istniejącego budynku. Odnawianie jej wcześniej, podobnie jak remontowanie parkingu, mając w perspektywie rozbudowę, byłoby wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Przypomnijmy, że projekt obejmuje także renowację parku za KOK-iem oraz Placu Wolności. Te prace ruszą jeszcze w tym roku. Aktualnie na terenie Placu Wolności przeprowadzane są powierzchniowe badania geofizyczne metodami magnetyczną oraz elektrooporową. Mają one potwierdzić lub obalić teorię o istnieniu i funkcjonowaniu na tym terenie przedlokacyjnej osady targowej. Zdecydowano się przeprowadzić je teraz, by uniknąć ewentualnego wstrzymania późniejszych prac na wypadek natknięcia się na ślady z przeszłości. – Remonty w KOK-u są sukcesywnie prowadzone od kilku lat. To nie tylko wygląd zewnętrzny, ale również zakup dużej ilości sprzętu, oświetlenia itd. Kościan nie jest dużym miastem, ale dzięki dobremu wyposażeniu możemy przyciągnąć wielu artystów i nie być kulturalną prowincjąpodsumowuje Janusz Dodot.