Rusza remont ratusza

W tym tygodniu powinny rozpocząć się prace związane z remontem ratusza. Centralny budynek miasta przejdzie generalny remont, który potrwa do końca marca przyszłego roku.

Umowę z wykonawcą podpisano 10 maja. To Firma Architektoniczno-Budowlana Restauracji Zabytków ARCHITEKTON z Głogowa, która wykona prace o wartości nieco ponad 5,5 mln zł. Kwota ta przekracza o ponad 2 mln zł środki zapisane na ten cel w tegorocznym budżecie miasta. Mimo to zdecydowało o podpisaniu umowy i nie rozpisywaniu kolejnego przetargu. – Zaczynanie całej procedury od początku wydłużyłoby proces przynajmniej o dwa miesiące. Dodam, że w obecnym przetargu druga w kolejności oferta była już za 8 mln zł. To rodziło ryzyko, że oferty zgłoszone do kolejnego przetargu byłyby jeszcze droższe, biorąc pod uwagę sytuację na rynku budowlanym. Stąd taka, a nie inna decyzja wyjaśnia Kinga Czarnecka, zastępca burmistrza.

Magistrat liczy też na to, że być może kolejne przetargi związane z pełną realizacją projektu, czyli renowacją płyty Rynku i ul. Wrocławską będą tańsze od skalkulowanych, co pozwoli na przekierowanie środków. Ponadto cała inwestycja zapisana jest w wieloletniej prognozie finansowej. Brakujące pieniądze będziemy angażować uruchamiając środki zapisane w budżecie na przyszły rok – tłumaczy wiceburmistrz.

Wykonawca rozpocznie prace od piwnicy, a tymczasem do 7 czerwca w ratuszu nadal będzie funkcjonować Urząd Stanu Cywilnego. Po tym terminie zostanie on przeniesiony do jednego z lokali mieszczących się przy ul. Bernardyńskiej 2.