Rusza remont biblioteki

W związku z planowaną modernizacją wyłączono z użytku budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kościanie. Cały księgozbiór zostanie przeniesiony do budynku przy ulicy Bernardyńskiej 2 (drugie piętro), który na czas remontu będzie pełnić funkcję tymczasowej siedziby. Biblioteka będzie tam działać od 15 maja.

Na czas przeprowadzki, a więc w okresie od 14 kwietnia do 14 maja biblioteka będzie zamknięta – mówi Jadwiga Gidel, dyrektor placówki. – W tym czasie wydłużony zostanie czas otwarcia filii bibliotecznych zlokalizowanych na osiedlach Piastowskim i Jagiellońskim, w poniedziałki, wtorki, środy i piątki do godziny 18.00, a w czwartki od 10.00 do 15.00.
Z bieżących numerów czasopism, które dotychczas były udostępniane w siedzibie głównej biblioteki, czytelnicy będą mogli korzystać w filii bibliotecznej nr 1 na osiedlu Piastowskim.
W związku z przeprowadzką do innego budynku na przeniesienie czeka około 90 tys. książek. Będzie to okazja do odświeżenia zbiorów. Trwa już selekcja pod kątem aktualności księgozbioru. Jest to jeden z wymogów uczestnictwa w programie Biblioteka Plus.
Modernizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej całkowicie odmieni oblicze tej instytucji nadając jej nowoczesny charakter. Planowane prace obejmą gruntowany remont budynku, naprawę elewacji i dachu oraz wymianę instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Projekt zakłada też budowę nowego systemu wentylacyjnego, zapewniającego stałą wymianę powietrza w pomieszczeniach, w których ponadto zostanie zainstalowana klimatyzacja. Wysokie temperatury i panujący zaduch towarzyszący temu miejscu w okresie letnim odejdą w zapomnienie. Projekt przewiduje też przystosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wewnątrz budynku planowana jest instalacja windy. Biblioteka zostanie też wyposażona w nowe meble i sprzęt komputerowy. Na realizację inwestycji opiewającej na kwotę ponad 2 mln 428 tys. zł miasto pozyskało dofinansowanie w wysokości 1 mln 821 tys. zł. Z miejskiego budżetu przeznaczono na ten cel ponad 607 tys.
Wykonawcą inwestycji jest przedsiębiorstwo budowlane Budomont z Kościana, które w wygranym przetargu zaoferowało kwotę 1 mln 471 tys. zł. Prace przy modernizacji obiektu potrwają do końca października br. Zamknięcie inwestycji planowane jest na 31 grudnia br. W międzyczasie czeka nas jeszcze przetarg na wyposażenie biblioteki.
Powrót placówki do wyremontowanego budynku nastąpi najwcześniej na początku przyszłego roku. Wraz otwarciem zmodernizowanego obiektu uruchomiona zostanie nowa strona internetowa biblioteki umożliwiająca elektroniczny dostęp do zbiorów.