Rusinek czyta dzieciom

W Kościanie ponownie gościł Michał Rusinek. Tym razem bezpośrednim powodem wizyty była premiera jego najnowszej książki „Kościan dla dzieci”.

marcin_rusinekMieszkający w Krakowie literaturoznawca, tłumacz, pisarz i sekretarz Wisławy Szymborskiej napisał książkę dla kościańskich przedszkolaków. To zbiór 16 wierszy-rymowanek o miejscach związanych z naszym miastem, a także o jego przyrodzie i zwierzętach. Projekt został bowiem zrealizowany w ramach programu „Kształtowania postaw i zachowań proekologicznych przedszkolaków w mieście Kościanie” współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Autor książki miał mało czasu na jej napisanie. O tym, że powstaje taka inicjatywa poinformował mieszkańców burmistrz Michał Jurga podczas pierwszej wizyty Michała Rusinka w Kościanie, która miała miejsce na początku września. – Zwiedzając miasto pokazano mi obrazki w stylu „przed” i „po”. Byłem pod dużym wrażeniem tego, jak bardzo się tu zmieniło – mówi Michał Rusinek. – To właśnie ta prezentacja przekonała mnie, by się tego zadania podjąć. Pisarz wiedzę na temat Kościana czerpał głównie z przekazanych mu książek, albumów i filmów. Przyznaje, że to, o co poprosił, natychmiast było mu dostarczane.

Uzbrojony w literaturę i anegdoty przystąpiłem do pracy. Postawiono mi dodatkowe zadanie, by książka miała wymiar proekologiczny. To akurat przyszło mi łatwo, gdyż te tematy są mi bliskie. Wiadomo jednak, że wierszy nie można napisać w trybie nakazowym i zakazowym. Dlatego tam, gdzie nie udało mi się ubrać pewnych treści słowem, dopowiadają je ilustracje autorstwa mojej siostry, którymi okraszona jest książka – wyjaśnia pisarz.
Prezentacja wydawnictwa odbyła się w Wieży Ciśnień, a jej głównymi odbiorcami byli oczywiście najmłodsi – czyli przedszkolaki z kościańskich placówek. Dzieci z zaciekawieniem słuchały wierszy czytanych przez ich autora. Sądząc po żywych reakcjach, śmiechu i gromkich brawach na końcu, rymowanki bardzo przypadły im do gustu.
Przyjaznemu dla dzieci i ekologicznemu wydaniu książki towarzyszy audiobook w formie płyty CD. Wiersze w niezwykle barwny sposób czyta na nim ich twórca, a dodatkowo dopełnienie treści stanowią rozmaite dźwięki płynące w tle. Za ich dobór odpowiada kościaniak, Marek Smelkowski, który jest również autorem kompozycji muzycznych towarzyszących wybranym wierszom. – Otrzymałem zapytanie z Urzędu Miasta, czy chciałbym wziąć udział w tym projekcie i czy jestem w stanie mu podołać – zdradza muzyk. – Przyznaję, że było to dla mnie wyzwanie, ale również duże wyróżnienie, więc nie mogłem odmówić.
Wydawnictwo w nakładzie 1500 egzemplarzy będzie rozdawane dzieciom w kościańskich przedszkolach.

Fot: M. Waldowska