Remont wkracza do miasta

Już we wrześniu rozpoczną się prace związane z modernizacją linii kolejowej E-59 na odcinku Stare Bojanowo-Kościan. W październiku inwestycja zacznie być realizowana w Kościanie.

– Chciałbym zaapelować do mieszkańców o wielką cierpliwość, bo będzie nam trudno w codziennym funkcjonowaniu. Ale ta cierpliwość po jakimś czasie zostanie wynagrodzona i nie będziemy musieli tkwić w korkach, by dostać się na drugą stronę miastazapowiada burmistrz Kościana Michał Jurga.

Rozpoczynająca się inwestycja stanowi ostatni etap modernizacji linii na odcinku Poznań-Wrocław, a ponad 70-kilometrowy fragment magistrali podzielono na dwie części: Czempiń-Leszno i Leszno-Rawicz. Obie części będą modernizowane jednocześnie, jednak przez różnych wykonawców. I tak odcinek Leszno-Rawicz zrealizuje włoskie konsorcjum, którego liderem jest firma Astaldi, natomiast odcinek od Czempinia do Leszna wraz z Kościanem – poznańska firma Torpol. Dodajmy, że dyrektor kontraktu z Torpol S.A. Adam Michalski, który będzie nadzorował przebieg inwestycji, pochodzi z Kościana.

Czas na realizację 36-kilometrowego odcinka wynosi 34 miesiące i opiewa na kwotę 489 mln zł. Wykonawca będzie musiał zmodernizować tory i sieć trakcyjną, przebudować układ peronów na przystankach i stacjach kolejowych, a także przebudować infrastrukturę towarzyszącą.

– Prace torowe zaczynamy we wrześniu 2017 i realizujemy je od Starego Bojanowa do Kościana. Modernizowany będzie tor nr 1 wraz z obiektami inżynieryjnymi znajdującymi się pod torem, a następnie przechodzimy na tor nr 2tłumaczy Adam Michalski.

W październiku ruszy przebudowa wiaduktów w Widziszewie i w Nacławiu. Co istotne, droga pod wiaduktem w Nacławiu ma być podczas remontu – poza czasowymi wyłączeniami – przejezdna, a ruch będzie odbywał się w tym miejscu  wahadłowo.

Zgodnie z harmonogramem w październiku inwestycja zawita do miasta. Rozpocznie się wówczas długo wyczekiwana przez mieszkańców, ale jednocześnie bardzo skomplikowana, budowa wiaduktu kolejowego na ul. Młyńskiej. Oznacza to, że przejazd  w tym miejscu dla ruchu samochodowego zostanie zamknięty i to na okres prawie dwóch lat. Wykonawca zadeklarował jednak utrzymanie przez cały ten okres ruchu pieszego.

Dla osób poruszających się pieszo, a także dla rowerzystów utrudnienie nastąpi dopiero w sierpniu 2018 r. kiedy to ruszą prace związane z przebudową mostków na Kanale Obry i Ulgi biegnących pod torowiskiem. Przeprawa w tych miejscach przez Obrę będzie niemożliwa przez prawie rok. Nie będzie to jednak jedyne utrudnienie czekające nas w przyszłym roku. W sierpniu rozpocznie się budowa wiaduktu na ul. Gostyńskiej, co będzie oznaczać zamknięcie przejazdu dla samochodów, a być może również dla pieszych. Zważywszy, że w tym samym czasie nieczynny ma być przejazd na ul. Młyńskiej, będzie to najcięższy czas dla miasta. Jeżeli nie będzie po drodze żadnych opóźnień, okres nałożenia się prac na obu przejazdach potrwa rok.