Remont urzędu w przyszłym roku

Zapowiadany na początku tego roku przez starostę Henryka Bartoszewskiego remont budynku przy Al. Kościuszki w Kościanie, który stanowi siedzibę dla Urzędu Miejskiego oraz Starostwa Powiatowego, jest coraz bliżej.

O planach związanych z remontem pisaliśmy w artykułach: Starosta zapowiada remont urzędu przy Al. Kościuszki oraz Przygotowania do remontu elewacji urzędu przy Al. Kościuszki.

W tej chwili podejmowane są już konkretne działania przygotowawcze do realizacji tego zadania, w tym niezbędne zmiany w budżecie powiatu kościańskiego oraz przygotowania do przetargu. Inwestycja ma być podzielona na dwa etapy, a obejmie modernizację elewacji oraz rozbudowę budynku. Prace mają być rozłożone na 2021 i 2022 rok.

Dotychczas na przeszkodzie do rozpoczęcia remontu stał zajmujący część parteru budynku Główny Urząd Statystyczny, który nie chciał partycypować w jakichkolwiek kosztach, a samorządy miasta i powiatu próbowały nakłonić najemcę do zmiany decyzji. Teraz jednak sytuacja się zmieniła. – Zadanie związane z remontem miało być realizowane w 2020 roku aż do 2023. Jednak ze względu na pisemną deklarację Urzędu Statystycznego, który do czerwca przyszłego roku wyniesie się z budynku, zostanie jego dwóch właścicieli i to na nich zostaną przeniesione koszty związane z remontempoinformował podczas sesji Rady Powiatu Kościańskiego Michał Samoląg, skarbnik powiatu.

Koszty zostaną podzielone proporcjonalnie do zajmowanej powierzchni dwóch urzędów. Podczas sesji przewodnicząca Rady Powiatu, Iwona Bereszyńska wyraziła opinię, iż planowana wyprowadzka GUS do Leszna nie ma nic wspólnego z planowanym remontem.