Remont SUW na Łazienkach obniży twardość wody [ZDJĘCIA]

Trwają prace związane z remontem i rozbudową Stacji Uzdatniania Wody na Łazienkach w Kościanie. Po wykonanych pracach stacja zwiększy produkcję wody, ale również obniży się jej twardość o 30 procent.

Wykonawcą zadania realizowanego na zlecenie Wodociągów Kościańskich o wartości 10,7 mln zł jest spółka Hydro-Marko z Jarocina. To ważna inwestycja, gdyż stacja nie była modernizowana od wielu lat. Jest wprawdzie mniejsza niż druga w mieście mieszcząca się przy ul. Jesionowej, ale również ważna, ponieważ dostarcza wodę w pierwszej kolejności do centrum miasta, w tym do szpitala. – Podstawowym celem zadania „Remont i przebudowa Stacji Uzdatniania Wody Łazienki” jest zwiększenie bezpieczeństwa nieprzerwanych dostaw wody oraz poprawy jej jakości. Ważnym elementem inwestycji jest budowa dwóch nowych zbiorników retencyjnych do gromadzenia wody pitnej, które staną się ważnym elementem stabilności sieci wodociągowejinformuje burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz.

Po przeprowadzonych pracach obiekt zwiększy swą kubaturę czterokrotnie. Zwiększy się również produkcja wody z obecnych 25 metrów sześciennych na godzinę, do 120 na godzinę.

To co z pewnością najbardziej interesuje wielu mieszkańców w tej inwestycji to fakt, że zmniejszy się nieco twardość dostarczanej wody. – Mamy trudną wodę w naszej kościańskiej przyrodzie. Ale to my musimy się do niej dopasować i odpowiednio ją obrobić podkreśla Dawid Borkowski, prezes Wodociągów Kościańskich sp. z o.o.Nie jesteśmy zwolennikami zbijania całkowicie twardości, bo wówczas będzie ona pozbawiona minerałów. Jeżeli ktoś boi się natomiast o stan swojej armatury, może sam założyć w domu filtr. Z drugiej jednak strony staramy się słuchać głosów mieszkańców. Z tego powodu dzięki procesowi nanofiltracji twardość na stacji na Łazienkach zostanie zbita o 30 procent. Powinni odczuć to wszyscy odbiory, nawet ci mieszkający z dala od Łazienek , gdyż woda pochodząca z obu kościańskich stacji  miesza się w obiegu.

Fot. Maciej Sibilak