Remont nawierzchni i ścieżek

Zakończono remont fragmentów nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 308 na odcinku Kościan-Racot-Choryń. Ponadto przy tej drodze zamontowano sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu z drogą powiatową w Racocie, a także zadbano o ścieżki rowerowe i chodniki.

kurza_goraInwestorem nowej nawierzchni, a także budowy sygnalizacji świetlnej jest Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Trochę nam się otwarł w ostatnim czasie róg obfitości zarządu województwa, jeśli chodzi o drogi – ocenia wójt gminy Andrzej Przybyła. Przy okazji tych remontów gmina Kościan zabiega o poprawę jakości chodników i ścieżek rowerowych biegnących wzdłuż drogi nr 308, których jest administratorem.

I tak przykładowo w ramach konserwacji nawierzchni jezdnej przeprowadzona została również przebudowa chodnika w Katarzyninie. – Radni zatwierdzili propozycję zwiększenia udzielenia pomocy finansowej marszałkowi. Dzięki temu możliwe stało się wybudowanie dwumetrowego chodnika i utworzenie 400-metrowego ciągu rowerowego – tłumaczy wójt.

Gmina planuje także budowę ścieżki rowerowej od Racotu przez Katarzynin do Choryni. Wstępne ustalenia w tej kwestii z ZDW zostały już poczynione, a gmina zadeklarowała przygotowanie w przyszłym roku procedury administracyjnej na przygotowanie tej inwestycji.

Nowej nawierzchni bitumicznej, a także poszerzenia doczekała się także ścieżka rowerowa na odcinku od ul. Leśnej w Kurzej Górze do łąk (odcinek przy lesie). To kontynuacja przeprowadzonej w ubiegłym roku przez gminę renowacji tej ścieżki od łąk do granic Racotu. – Z uwagi na mocne natężenie ruchu całej drogi nr 308, ścieżki powinny być tu priorytetem. I to zarówno na odcinku Kościan-Racot-Choryń, jak i Sepienko-Bonikowo-Kiełczewo – podsumowuje Andrzej Przybyła.