Rekordowa ilość wykroczeń na Alejach Kościuszki

W centrum Kościana znacznie wzrosła liczba wykroczeń popełnianych przez pieszych i rowerzystów. Czystego sumienia nie mają też kierowcy. Nie bez wpływu na ten stan rzeczy ma utrudniony przejazd przez miasto spowodowany budową tunelu drogowego w ciągu ulicy Młyńskiej i związany z tym wzrost natężenia ruchu rowerowego.

W ubiegłym roku najwięcej interwencji dotyczących wykroczeń w ruchu drogowym strażnicy miejscy w Kościanie podjęli na Alejach Tadeusza Kościuszki. W stosunku do 2017 r. ich liczba wzrosła tam z 85 do ponad 200! Dane te odnoszą się tylko do tej jednej ulicy.

Na Alejach Kościuszki najwięcej wykroczeń popełniają rowerzyści i piesimówi Maciej Szymczak, komendant Straży Miejskiej w Kościanie. – Przechodzą przez jezdnie w niedozwolonych miejscach, mimo iż kilka metrów dalej znajdują się pasy. Takie niebezpieczne zachowania zdarzają się nie tylko młodzieży, ale też osobom starszym. Niestety widok matki z dzieckiem przekraczającej ulice poza przejściem dla pieszych również nie należy do rzadkości.

Na bakier z przepisami są też miłośnicy dwóch kółek. Rowerzyści jadący od strony ulicy Wrocławskiej w kierunku Ronda Solidarności wjeżdżają nagminnie na chodnik, choć zgodnie z zarządzoną w tym miejscu organizacją ruchu powinni poruszać się jezdnią. – Zatrzymani przez strażników tłumaczą się pośpiechem i obawą o swoje bezpieczeństwomówi komendant Szymczak. – Są też tacy, którym wydaje się, że wzdłuż chodnika prowadzi ścieżka rowerowa. Na potwierdzenie swoich racji wskazują na znak oznaczający szlak turystyczny dla rowerów.

Wielu wykroczeń w centrum miasta dopuszczają się też kierowcy. Na liście najczęstszych przewinień, obok parkowania w niedozwolonych miejscach, znajduje się przejazd przez zamkniętą dla ruchu ulicę Szewską. Jadąc tamtędy kierowcy ryzykują mandatem i naliczeniem pięciu punktów karnych.