Regaty kajakowe na Obrze

Rozegrane zostały pomiędzy uczniami dwóch szkół: I LO im. Oskara Kolberga oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Franciszka Ratajczaka. Zwyciężyli uczniowie „Ratajczaka”.

Młodzież zmagała się w pięciu osadach dwuosobowych, do rywalizacji stanęły wyłącznie załogi męskie. Start miał miejsce na przystani przy Łazienkach, a meta przy jazie w Parku Miejskim. Odbyło się pięć wyścigów, w których zwycięzcy otrzymywali 2 punkty, a przegrani 1 punkt. Wynikiem 9:6 zwyciężyła drużyna z „Ratajczaka”, zdobywając z rąk burmistrza Michała Jurgi puchar przechodni i złote medale.

Regaty zostały rozegrane na wzór słynnych wyścigów pomiędzy brytyjskimi uczelniami Oxford i Cambridge. – Oczywiście tamte zawody to zacięta sportowa rywalizacja, do której typowani są wybrani zawodnicy, którzy przygotowują się do wyścigów przez cały rok – mówi zastępca burmistrza Maciej Kasprzak. – U nas to przede wszystkim zabawa, choć nie ukrywam, że chcielibyśmy, by uczniowie podchodzili poważnie do treningów. Być może szkoły mogłyby wcześniej przeprowadzać eliminacje wewnętrzne i typować najlepszych swoich zawodników do regat.

Kościańskie regaty mają wpisać się na stałe w kalendarz imprez sportowych w mieście. Co roku będą rozgrywane pomiędzy uczniami „Kolberga” i „Ratajczaka”, wg wstępnych planów mają odbywać się na jesień. Z kolei mieszkańcy miasta będą zachęcani do kibicowania zawodnikom, najlepiej dopingując ich na rowerach i towarzysząc podczas wyścigu.

W skład drużyny zwycięskiej wchodzili: Adrian Szklarski, Maciej Kubiak, Adam Żurek, Aleksander Małecki, Michał Grzelczyk, Wiktor Kabat, Bartosz Wolny, Sebastian Marach, Bartosz Stachowiak, Patryk Świca i Mateusz Waliszewski (opiekunowie: Karol Dudkowski i Michał Kuś). „Kolberga” reprezentowali z kolei: Szymon Nyczak, Tomasz Maluśki, Ziemowit Koralewski, Filip Kluczyńśki, Kacper Otto, Kacper Żołopa, Stanisław Grzymała, Mateusz Bajstok, Krzysztof Demianiuk i Mikołaj Donaj (opiekunowie: Janusz Stypiński i Maja Grzymała).