Na razie bez fotowoltaiki

Pomimo, że wnioski na dofinansowanie odnawialnych źródeł energii na obiektach prywatnych złożone przez gminę miejską i wiejską Kościana zostały wysoko ocenione pod względem merytorycznym, nie wystarczyło pieniędzy na przyznanie im dotacji.

Włodarze nie kryją rozczarowania tym wynikiem i zapowiadają, że jeszcze nie składają broni. – Niestety, okazało się, że 90 mln zł zabezpieczonych na realizację tych projektów, zostało skonsumowane przez pierwsze 18 wniosków – powiedział Andrzej Przybyła, wójt gminy Kościan. Tymczasem gmina ze średnią 23,65 punktów znalazła się na 20 miejscu listy rankingowej, a miasto ze średnią 23,63 na 23 miejscu.

Nas to trochę zdumiewa, że pierwsze miejsca zostały przydzielone sporym podmiotom gospodarczym, a nie samorządom. Dlatego będziemy wskazywać na ten wysiłek, który wykonaliśmy w lipcu, by pozyskać ponad 300 mieszkańców w mieście i w gminie na realizację tych projektów i nakłaniać urząd marszałkowski do zwiększenia środków – podkreśla burmistrz Kościana, Michał Jurga.

Drugą szansą są oszczędności przetargowe, które pozwolą na sfinansowanie większej liczby inwestycji.