Pytania o inwestycje

Wyjątkowo dużo pytań skierowanych przede wszystkim do burmistrza mieli radni miejscy Kościana podczas posiedzenia, które odbyło się 29 września.

Kilka pytań dotyczyło prowadzonych aktualnie lub planowanych w najbliższym czasie inwestycji. Radni Mirosław Starosta i Wiktor Rudawski dopytywali o testowane oświetlenie na stadionie miejskim, które zostało zainstalowane w związku z budową zaplecza lekkoatletycznego na tym obiekcie. Mirosława Starostę interesowało, w jakich godzinach będzie działało oświetlenie. – Będziemy starali się dostosować godziny do autentycznych potrzeb odparł wiceburmistrz Maciej Kasprzak. – Z tego co pokazuje doświadczenie innych samorządów, myślę, że będzie to do godz. 21.30-22.00, oczywiście codziennie. Mamy kilka opcji, żeby za każdym razem nie trzeba było rozświetlać wszystkich lamp.

Z kolei Wiktor Rudawski chciał wiedzieć, ile luksów zostało zainstalowanych i czy w związku z tym również piłkarze Obry będą mogli rozgrywać swe mecze po zmroku.

Z tego co wiem, to 350-400 luksów w IV  lidze jest wymaganych, a my mamy 100powiedział wiceburmistrz. – Na zwiększenie ich liczby nie otrzymalibyśmy jednak dofinansowania, a robiąc to z własnego budżetu, musielibyśmy wydać ponad 1 mln zł. Na prośbę pana trenera Knychały staraliśmy się tak zaprojektować oświetlenie, by umożliwić popołudniowe treningi zimową porą. Sądzę, że mecze pucharowe będą mogły się odbywać, natomiast przepisy związane z luksami w IV lidze są przesadzone.

Maciej Kasprzak powiedział również, że zgodnie z umową wykonawca ma czas do końca października na zakończenie inwestycji na stadionie, ale później zacznie się jeszcze proces certyfikacji PZLA, który może potrwać kilka tygodni.

Radny Zbigniew Majchrzak poruszył z kolei kwestię przebudowy mostków na kanale Obry oraz trwającego remontu ratusza. Dociekał, czy przy okazji rozbiórki starych mostków nie dojdzie do usunięcia drzew rosnących w pobliżu. Wiceburmistrz potwierdził, że zostanie wyciętych około 6-7 drzew. – To wynika po pierwsze z kolizji, która wystąpi w tym miejscu, a po drugie z tego, że życie części drzew tam rosnących dobiega końca  i w ciągu kilku lat same by padły. Plan zagospodarowania tego terenu przewiduje jednak nowe nasadzenia, w tym dużych drzewuspokajał Maciej Kasprzak. Radny Majchrzak chciał się też dowiedzieć jak długo potrwa jeszcze remont parteru ratusza. Jak wyjaśnił wiceburmistrz umowa z wykonawcą przewidywała termin zakończenia prac na 30 września, zaszły jednak nieprzewidziane okoliczności. Są nimi dodatkowe prace, które trzeba było wykonać oraz tragiczne zdarzenie, jakim była śmierć podwykonawców w wyniku wypadku samochodowego. Prace powinny zakończyć się jednak z końcem października.