PSL zainaugurował kampanię w powiecie

Polskie Stronnictwo Ludowe przedstawiło kandydatów do sejmu z naszego okręgu. Prezentacja odbyła się w środę 4 września na Rynku w Kościanie.

24 kandydatów startujących z listy PSL-Koalicja Polska omówił Andrzej Grzyb, jej lider. Zwrócił uwagę, że poza PSL-em listę tworzą przedstawiciele Kukiz’15, a także organizacje działające na rzecz przedsiębiorców, bezpartyjni samorządowcy oraz regionalne stowarzyszenia. Wszystkie te organizacje zaakceptowały program PSL-u.

A ten program to m.in. emerytura bez podatku, ułatwienia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w postaci m.in. fakultatywnego ZUS-u w okresach trudności. – Ważna dla nas jest również sprawa zdrowej żywności, szczególnie w Wielkopolsce, która jest największym producentem żywności w Polscemówił Andrzej Grzyb.Ponadto jesteśmy za ochroną terenów rolniczych. Nie dla kopalni w Oczkowicach, bo byłaby to degradacja najlepszych terenów rolniczych w Wielkopolsce. Jesteśmy zwolennikami transformacji energetycznej, a także rozwoju samorządności, a nie jej ograniczania. Zarówno samorządności terytorialnej, jak i zawodowej, czy też samorządów gospodarczych.

Na liście PSL w okręgu leszczyńsko-kaliskim znalazło się dwóch kandydatów z naszego powiatu. Numer 3 otrzymał Bartosz Kobus. To były wiceburmistrz, aktualny sekretarz gminy Krzywiń oraz radny powiatu kościańskiego. – PSL-Koalicja Polska jest partią środka i zdrowego rozsądku. A o ten zdrowy rozsądek na obecne czasy i na najbliższe lata chodzipodkreślił Bartosz Kobus. Zwrócił także uwagę, że zaproponowano mu wysokie trzecie miejsce na liście, co jest dowodem zaufania dla powiatu kościańskiego. Zauważył, że żaden z obecnych posłów ziemi kościańskiej, czyli Wojciech Ziemniak i Adam Szłapka nie kandydują, więc warto zagłosować na innego przedstawiciela naszego powiatu.

Drugą przedstawicielką z naszego powiatu, startującą z numerem 20, jest Dorota Kinal. Była wicewojewoda, wicekurator oświaty, obecnie dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki w Urzędzie Marszałkowskim. Od lat związana z oświatą i szkolnictwem. – Rolą następnego parlamentu będzie przede wszystkim to, aby zbudować jakość edukacji i podnieść prestiż zawodu nauczycielskiego. A można to zrobić w jeden sposób. Trzeba wreszcie przestać zmieniać struktury edukacyjne, dbać o to co jest i budować dobre programy nauczania oparte o wiedzę taktyków uważa Dorota Kinal. Kandydatka podkreśla, że jest zawsze gotowa do pracy, niezależnie od tego gdzie ją losy rzucą. Jako parlamentarzysta będzie reagować na zmiany jakie niesie ze sobą świat.

Na konferencji obecnych było także kilku innych kandydatów z listy PSL-Koalicja Polska. To Agnieszka Góralczyk (powiatu pleszewski), Piotr Walkowski (powiat ostrowski),  Alojzy Motylewski (powiat ostrowski) i Beata Kucharska (powiat kaliski, Kukiz’15).

Dodajmy, że PSL nie wystawia żadnego kandydata do senatu z naszego okręgu. Niewykluczone, że partia poprze kandydaturę Wojciecha Ziemniaka na tę funkcję. – Mam nadzieję, że spotkamy się z posłem Ziemniakiem i ustalimy coś w tej kwestii – stwierdził Andrzej Grzyb.