Przydatna konferencja dla przedsiębiorców [ZDJĘCIA]

We wtorek w restauracji Finezja w Kościanie odbyła się konferencja „Wielkopolska konkurencyjna. Możliwości rozwoju MŚP”. Wzięli w niej udział przedsiębiorcy z powiatu kościańskiego oraz samorządowcy.

Organizatorami spotkania byli Wielkopolski Fundusz Rozwoju Sp. z o.o. i Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie. Podczas wydarzenia jego uczestnicy mieli okazję zapoznać się z możliwościami rozwoju mikro, małych i średnich firm, a także dowiedzieć się o możliwościach pozyskania dofinansowania na rozwój.

Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców. – Odebrałam wiele sygnałów, że przedsiębiorcy byli zadowoleni z tej inicjatywy. Informacje, które zostały przekazane są dla nich bowiem niezmiernie ważne. Przedsiębiorcy którzy do nas przychodzą najczęściej pytają o możliwości pozyskania pieniędzy na rozwój. A podczas tego potkania dostali mnóstwo informacji o różnych źródłach pomocowych, z których mogą skorzystać. Było to przydatne i oczekiwane kompendium wiedzy podkreśla Lidia Lewandowska, dyrektor Ośrodka Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie.

Duże znaczenie miała także możliwość bezpośredniego spotkania się i wymiany wzajemnych doświadczeń. Szczególnie po bardzo długim okresie izolacji i organizowaniu spotkań wyłącznie online. – To nie to samo co bezpośrednie spotkania. Poza tym przedsiębiorcy są ludźmi bardzo zajętymi na co dzień i nie mają czasu, żeby porozmawiać i wymienić się doświadczeniami. Dzięki temu nie tylko zyskują wiedzę, ale nawiązują także potencjalne możliwości współpracy zauważa dyrektor OWP.

Spotkanie trwało około trzech godzin, podczas których uczestnicy mieli możliwość wysłuchania kilku wykładów, w tym m.in. o możliwościach rozwoju mikro, małych i średnich firm oraz jednostek samorządu terytorialnego, o których mówiła Monika Łebedyńska z Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju. O tym jak pozyskać wsparcie finansowe na inwestycje w Kościanie mówił Maciej Borowski z Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Z kolei o ostatnich zmianach podatkowych i ich wpływie na działalność gospodarczą w związku z Polskim opowiadał Remigiusz Pytlik z Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Ponadto zainteresowani mogli skorzystać z punktów konsultacyjnych przygotowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Kościanie, Samorządowy Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o o. w Gostyniu i Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Poznaniu.

W konferencji poza przedsiębiorcami brali udział także samorządowcy Ziemi Kościańskiej. – To pan Krzysztof Jarczyński z Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju przedłożył mi propozycję zorganizowania takiej konferencji. Po rozmowie z naszym Ośrodkiem Wsparcia uznaliśmy, że temat jest na tyle ciekawy dla przedsiębiorców, że warto się go podjąć. I muszę powiedzieć, że jestem mile zaskoczony, gdyż frekwencja dopisała. Według mnie tematyka była trafiona, a przedsiębiorcy byli zadowoleni ze spotkania ocenia wójt Andrzej Przybyła, który pełni jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości.

Fot. Milena Waldowska