Przybywa osób na kwarantannie w powiecie kościańskim

Każdego dnia komunikaty podają wyższą liczbę osób na terenie naszego powiatu, które odbywają kwarantannę domową lub są objęte nadzorem epidemiologicznym. Policja raz dziennie kontroluje osoby na kwarantannie.

Liczba osób objętych kwarantanną przekroczyła już 100. Zgodnie z danymi przekazanymi przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kościanie z dnia 23 marca w powiecie kościańskim w kwarantannie domowej przebywa 108 osób, a nadzorem epidemiologicznym objęto 148 osób. U jednej osoby potwierdzono obecność koronawirusa i przebywa ona w kwarantannie domowej.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji jeden raz na dobę przeprowadzają kontrole, czy osoby przebywające na kwarantannie stosują się do zasady zakazu opuszczania własnego domu. – Dotychczas na terenie naszego powiatu nie odnotowaliśmy ani jednego przypadku złamania kwarantanny mówi Izabela Czerwińska, oficer prasowy KPP w Kościanie. – Policjanci kontrole przeprowadzają o różnych porach dnia, by osoba na kwarantannie nie mogła być przygotowana do odwiedzin policji.

Choć osób do skontrolowania przybywa, kościańscy policjanci jak dotąd nie mają problemów, by dotrzeć do każdego. – Kontrole najczęściej przeprowadzają dzielnicowi, ale pomagają im także koledzy z innych działów. W związku z obecną sytuacją odbywa się znacznie mniej przesłuchań, często osoby, które otrzymały wezwanie dzwonią z prośbą o zmianę terminu. Wsparcie więc jest i na razie nie ma obaw, że zabraknie osób do przeprowadzania kontroli zapewnia Izabela Czerwińska.

W całym kraju już blisko 80 tys. osób jest objętych domową kwarantanną. Dotychczas wykryto ponad 300 uchybień. Za złamanie kwarantanny grożą kary nawet do 30 tys. zł, które mają na celu skutecznie zniechęcać od pokusy wyjścia z domu nawet na chwilę.

Koronawirus w powiecie kościańskim