Przekazanie samochodów dla OSP Gryżyna i Żelazno [ZDJĘCIA]

W sobotę wieczorem przy strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gryżynie nastąpiło uroczyste przekazanie pojazdów dla dwóch jednostek straży pożarnej w powiecie kościańskim – OSP Gryżyna i OSP Żelazno.

Uczestnikami wydarzenia byli samorządowcy powiatowi oraz z gmin Kościan i Krzywiń, na terenie których znajdują się jednostki z Gryżyny i Żelazna. Nie mogło oczywiście zabraknąć także strażaków z obu jednostek OSP z prezesami Violettą Rybczyńską i Wojciechem Glinkowskim oraz szefów PSP i OSP z Kościana i Poznania. Głównym gościem uroczystości był natomiast minister Jan Dziedziczak.

– Dzisiaj jest okazja, by polski rząd powiedział Wam „dziękuję”mówił zwracając się do druhów Jan Dziedziczak. – I jako przedstawiciel polskiego rządu chciałbym to zrobić. Jesteśmy Wam bardzo wdzięczni za to, co robicie. A robicie wspaniałą pracę. Pracę dla drugiego człowieka i wspaniałą pracę dla Polski i swojej Małej Ojczyzny. Ochotnicze straże pożarne są skarbem Rzeczypospolitej.

Jan Dziedziczak podkreślił także istotę wsparcia dla jednostek OSP w postaci finansowej, a także prawnej. Dowodem na to jest ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych , która daje szereg przywilejów i narzędzi dla strażaków ochotników.

Po słowach ministra nastąpiło przekazanie kluczyków do wozów na ręce zarządów obu jednostek – do OSP w Gryżynie trafił samochód gaśniczy, a do OSP Żelazno auto osobowe. Jeden i drugi pojazd będzie bardzo przydatny dla obu jednostek. Wóz gaśniczy służył wcześniej w Komendzie Powiatowej PSP w Kościanie, a samochód osobowy do Żelazna trafi z Pleszewa. Oba jednak są w bardzo dobrym stanie. Chociażby druhowie z Żelazna dotychczas musieli korzystać ze starego żuka, natomiast pojazd osobowy wykorzystywany będzie do przewozów osób i wielu innych strażackim działań, które nie są związane bezpośrednio z ratownictwem.

– Kiedy komendantem wojewódzkim był aktualny komendant główny nadbrygadier Andrzej Bartkowiak narzekał, że pojazdy z jednostek PSP z poszczególnych powiatów nie zostawały u nich, tylko trafiały do oddalonych zakątków Polski. I zapowiedział, że to będzie jego pierwsza decyzja, by samochody z danych powiatów pozostawały na danym terenie. Tak też jest w tym przypadku. To są pojazdy z Wielkopolski – podkreślał starszy brygadier Jarosław Zamelczyk zastępca komendanta wielkopolskiego PSP.

Istotę inwestowania w jednostki państwowej i ochotniczej straży pożarnej podkreślał z kolei komendant KP PSP w Kościanie, starszy kapitan Szymon Klemenski. W dowód wdzięczności za wsparcie przekazał specjalnie przygotowane grawery na ręce ministra Jana Dziedziczaka i wicekomendanta Jarosława Zamelczyka.

Głos zabrało także kilku innych uczestników uroczystości, a po przemówieniach i wspólnych fotografiach na tle samochodów, uczestnicy wydarzenia zostali zaproszeni na poczęstunek do miejscowej sali wiejskiej. Po odprawionej mszy świętej na salę przybył także ksiądz Stanisław Tokarski, proboszcz parafii pw. Św. Stanisława Kostki w Racocie. Ksiądz odprawił krótką modlitwę i poświęcił obecnych na sali druhów.

Fot. Milena Waldowska