Przegląd zespołów ludowych w KOK [ZDJĘCIA]

W sobotę Kościański Ośrodek Kultury tętnił radością i pogodą ducha w rytm muzyki ludowej i folkloru. A wszystko to w ramach Przeglądu Zespołów Ludowych i Folklorystycznych.

Przegląd miał formę konkursu. Wystąpiło w nim dziewięć zespołów z Wielkopolski, z takich miejscowości jak Kamieniec, Borek, Łagiewniki, Kuklinów, Stęszew, a także Kokorzyn i Bonikowo. Organizatorem wydarzenia był Zespół „Złote Kłosy” z Bonikowa. – Przeglądy były już wcześniej organizowane w Kościanie, a ich inicjatorką była Marieta Szkudlarska z „Kokorzynianek”. Potem nastąpiły jednak trzy lata przerwy i bałam się, że zaginie ta tradycja. Dlatego już w ubiegłym roku postanowiłam zorganizować przegląd i wyszłam z propozycją do Kościańskiego Ośrodka Kultury. Spotkało się to z aprobatą i dużą chęcią pomocy ze strony dyrektora i pracowników. Finansowo wsparły nas z kolei samorządy miasta i gminy Kościan – mówi Maria Wieczorek, prezes „Złotych Kłosów”.

Organizatorzy przeglądu zdecydowali się na formę konkursową, by każdy z zespołów mógł się sprawdzić i poczuć ducha rywalizacji. Poszczególne prezentacje składające się z trzech utworów oceniało jury. W jego skład weszli Malwina Paszek –multiinstrumentalistka, śpiewaczka, kompozytorka i założycielka Fundacji Korba oraz Eugeniusz Kurasiński  – założyciel Zespołu Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy”, do niedawna dyrektor Centrum Kultury w Śmiglu.

Choć zespoły w pewnym sensie rywalizowały ze sobą, na sali w ogóle nie dało się tego odczuć. Panowała za to pełna radości i wzajemnej życzliwości atmosfera. Członkowie poszczególnych grup, a także publiczność świetnie się bawili podczas kolejnych występów. Zespoły oklaskiwały swych kolegów występujących na scenie, a także śpiewały z nimi znane ludowe przyśpiewki i tańczyły. Występy miały różny charakter. Dominował śpiew, ale pojawił się także taniec, a nawet elementy kabaretu. Niektóre zespoły miały instrumenty, w tym gitary, które momentami brzmiały nawet rockowo.

Pojawił się także bardzo sympatyczny moment którym było zaśpiewanie gromkiego „100 lat” dla Mariusza Odważnego, który obchodził urodziny, a bez którego nie byłoby ustawionych świateł i dźwięku podczas koncertów w KOK-u.

Jury postanowiło przyznać pierwsze miejsce w przeglądzie Zespołowi Regionalnemu „Borkowiacy” z Borku Wielkopolskiego. Drugie miejsce otrzymał Zespół Śpiewaczy „Łagiewnikowie” a trzecie zespół „Modrzanki” . Były też wyróżnienia, które otrzymały „Złote Kłosy” i Kokorzynianki.