Przedszkole przyszłości

Powstające na os. Konstytucji 3 Maja w Kościanie przedszkole wraz ze żłobkiem budowane jest według najnowszej technologii pasywnej. Na razie budynek jest jeszcze w stanie surowym, ale wizja jest bardzo obiecująca.

 O zaletach systemu pasywnego oraz o specyfice budynku opowiadali podczas prezentacji przygotowanej dla radnych i przedstawicieli mediów członkowie zespołu projektowego, czyli Bartosz Królczyk – prezes Stowarzyszenia Wielkopolski Dom Pasywny oraz Agnieszka Figielek – projektant z Pracowni Projektowej PASYWNY M2.

Według zapowiedzi projektantów przedszkole będzie wzorcowym budynkiem użyteczności publicznej w skali całego kraju, a nawet Europy. Założeniem projektu jest m.in. ograniczenie kosztów jego utrzymania poprzez zminimalizowanie rachunków za energię, trwałość na lata bez konieczności remontów, stworzenie idealnej przestrzeni do nauki i rozwoju dla dzieci, budowa z wykorzystaniem lokalnych firm. – Im dłużej pracujemy nad tym obiektem, tym mamy większe poczucie że powinniśmy to robić, bo takie budowle jak przedszkola powinny powstawać właśnie w takiej technologii przekonuje Maciej Kasprzak, zastępca burmistrza Kościana.

Budynek usadowiony jest na płycie fundamentowej, która stanowi jednocześnie system grzewczy. – Płyta fundamentowa daje nam to, że mamy zlikwidowane od razu wszelkie mostki termiczne, czyli miejsca, gdzie ucieka nam ciepło i gdzie nie ma izolacji. Tutaj takich miejsc nie mamytłumaczyła Agnieszka Figielek. – Również belka na dachu jest specjalnie skonstruowana pod budynki pasywne i energooszczędne, co zapobiega ucieczce ciepła. Na dachu od strony południowej zamontowana zostanie instalacja fotowoltaiczna.

Cały obiekt będzie mieć powierzchnię 1600 m kw. i ma składać się z parteru oraz dwóch pięter. Znajdzie się w nim żłobek oraz 6 oddziałów przedszkolnych. Budynek będzie wyposażony w windę  na potrzeby osób niepełnosprawnych. Przedszkole ma być gotowe na jesień przyszłego roku.