Przedszkole ma być gotowe na 1 września 2022 roku [ZDJĘCIA]

Roboty w budowanym na os. Konstytucji 3 Maja w Kościanie przedszkolu w tym roku ruszyły, a burmistrz zapowiada, że obiekt będzie mógł powitać dzieci w następnym roku szkolnym.

O postępach prac, które nastąpiły w tym roku pisaliśmy w artykułach: Montują okna w przedszkolu na Konstytucji oraz Prace w przedszkolu na Konstytucji postępują.

Na konferencji prasowej zorganizowanej 13 kwietnia burmistrz Piotr Ruszkiewicz przypomniał historię rodzącej się w bólach inwestycji. Pierwszym etapem była budowa płyty fundamentowej, ścian, stropów, schodów, dachu i paneli fotowoltaicznych. Etap, który nastręczał najwięcej trudności był związany z zewnętrzną stolarką okienno-drzwiowią.

 – Mieliśmy trzech wykonawców w ramach trzech postępowań przetargowych. Pierwszy, który został wyłoniony w 2018 roku, a zgłosił się tylko ten jeden, nie miał odpowiednich środków i przygotowania. Drugi podszedł do zadania, ale wykonywał je nieprawidłowo. Dopiero trzeci zrealizował to zadanie zgodnie ze sztuką i zaleceniami architekta wylicza burmistrz Piotr Ruszkiewicz.

Jednocześnie burmistrz zapewnił, że zamontowane okna są wykonane prawidłowo i nie ma już ryzyka żadnych poprawek. Teraz nadszedł czas na prace wewnętrzne. 7 kwietnia została podpisana umowa pomiędzy miastem a kościańską firmą Budomont na wykonanie robót wewnętrznych. Wykonawca przejmie plac budowy lada moment, a na realizację zadania będzie mieć 32 tygodnie.

W międzyczasie rozpiszemy przetarg na elewację zewnętrzną, a następnie na otoczenie i wówczas inwestycja będzie praktycznie zakończona podkreśla burmistrz. 1 września będziemy mogli przyjąć tutaj dzieci, które zyskają nowoczesny, w pełni wentylowany obiekt. To ważne zwłaszcza w kontekście często występujących obecnie alergii.

Dotychczas na budowę przedszkola (łącznie z pracami wewnątrz obiektu) miasto przeznaczyło około 8,2 mln zł. Całość ma się zamknąć w około 10 mln zł. Koszt zatem duży, ale jak zapewnia magistrat, dzięki temu, że jest to obiekt pasywny, oszczędności pojawią się na etapie użytkowania obiektu, który będzie generować własny prąd z paneli fotowoltaicznych, a także nie będzie wymagał ogrzewania.

Fot. Milena Waldowska