Rząd wprowadza nowe obostrzenia od soboty

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckigo i ministra zdrowia Adama Niedzielskigo ogłoszono nowe restrykcje, które zaczną obowiązywać od najbliższej soboty. Na razie przez dwa tygodnie.

Zbliżamy się do momentu wyczerpania wydolności służby zdrowia. To najtrudniejszy moment epidemii, dziś mamy najwięcej zachorowańpowiedział premier Mateusz Morawiecki argumentując konieczność wprowadzenia nowych obostrzeń.

Premier podkreślił także znaczenie szczepień w walce z epidemią i starania rządu, by do Polski docierało jak najwięcej szczepionek. – Myślę, że ludzie to rozumieją, że czasami możemy luzować obostrzenia, a czasami musimy zaostrzać. Dlatego w lutym lekko poluzowaliśmy niektóre branże, bo mogliśmy to zrobić, a teraz musimy zacieśniaćmówił premier  Morawiecki. – Potrzebujemy narodowej solidarności, a nie przepychanek. Wszystkie ręce na pokład.

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił uwagę na powagę sytuacji. – Mamy trzecią falę zachorowań z mutacją brytyjską. Jesteśmy w fazie krytycznej i nie możemy sobie teraz pozwolić na żadne luzowania podkreślił minister Adam Niedzielski.

Wprowadzone dodatkowe obostrzenia, które zaczną obowiązywać od najbliższej soboty, 27 marca:
wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. zostaną zamknięte (nie dotyczy to hurtowni i składów budowlanych)
w placówkach handlowych, na targowiskach i na poczcie następujące ograniczenia co do liczby osób: 1 os. /15 m kw. – w sklepach do 100 m kw., 1 os. /20 m kw. – w sklepach powyżej 10 m kw.
w kościołach i miejscach kultu religijnego będzie obowiązywać nowy limit osób, tj. 1 osoba na 20 m kw. przy zachowaniu min. 1,5 m odległości
salony fryzjerskie i gabinety kosmetyczne do 9 kwietnia pozostaną zamknięte
żłobki i przedszkola będą zamknięte
obiekty sportowe otwarte tylko dla osób uprawiających sport zawodowo