Program Święta Niepodległości w Śmiglu, Czempiniu i Krzywiniu

Narodowe Święto Niepodległości zalicza się do najważniejszych świąt państwowych. Dlatego wszystkie gminy 11 listopada organizują na swoim terenie uroczystości i różne wydarzenia.

Plan uroczystości w Kościanie, czyli w stolicy powiatu publikowaliśmy w artykule: Plan obchodów Święta Niepodległości w Kościanie.

W Śmiglu Święto Niepodległości rozpocznie się o godz. 11.00 od Apelu Pamięci przy obelisku harcmistrza Zbigniewa Łukomskiego. Pół godziny później odbędzie się msza święta w kościele pw. NMP Wniebowziętej w Śmiglu. Na godz. 17.00 zaplanowano z kolei premierę filmu “Śmigiel’39” w sali widowiskowej Centrum Kultury. Na projekcję obowiązują bezpłatne wejściówki. Kto nie zdoła obejrzeć filmu, będzie mieć taką szansę dzień później, także o 17.00.

Tradycyjnie też motocykliści z Grupy Wind Wolves wyruszą w niepodległościowy rajd “Polska Niepodległa”. Szczegółowy plan wydarzenia opisywaliśmy w artykule: Pojadą, by uczcić 104 rocznicę Odzyskania Niepodległości.

W Krzywiniu obchody rozpoczną się od mszy świętej w kościele pw. św. Mikołaja Biskupa o godzinie 11.00. Oficjalne uroczystości na krzywińskim rynku z udziałem Orkiestry Dętej OSP Krzywiń zaplanowano na godz. 12.30 Pół godziny później w Domy Strażaka rozpocznie się konferencja dotycząca wprowadzenia nowego systemu identyfikacji wizualnej gminy. Podczas wydarzenia nie zabraknie również rogalowego poczęstunku.

Także od mszy świętej za Ojczyznę rozpoczną się obchody w Czempiniu. Odbędzie się ona o godz. 10.00 w kościele parafialnym. O godz. 11.00 rozpoczną się oficjalne uroczystości na czempińskim rynku, pod Pomnikiem Pamięci. Na godz. 16.00 zaplanowano w Tlenowni  koncert pieśni patriotycznej zatytułowany „Wielkopolska Śpiewa Niepodległej”, w którym wystąpią chóry z całego regionu oraz Orkiestra Dęta z Gminy Dopiewo. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa zdjęć i dokumentów dotyczących tradycji śpiewaczych w Czempiniu. Z kolei 14 listopada o 11.30, także w Tlenowni, odbędzie się wykład profesora Damiana Szymczaka “Siła symbolu, czyli co powinniśmy wiedzieć o święcie 11 listopada”.