Premierowy spektakl Janusza Dodota w Śmiglu [ZDJĘCIA]

Spektaklem teatralno-muzycznym zatytułowanym „Oblubienica” zadebiutowała „Galeria Teatr Śmigiel” prowadzona przez Janusza Dodota. W widowisku wystąpili głównie kościańscy artyści.

Spektakl został pokazany w sobotni wieczór w byłej kaplicy poewengalickiej w Śmiglu. To niezwykłe miejsce z bogatą historią na siedzibę sztuki pod wodzą Janusza Dodota, zdecydowały się przekazać władze Śmigla.

Reżyser teatralny, aktor i scenarzysta, a także były dyrektor Kościańskiego Ośrodka Kultury Janusz Dodot zaprosił do swojego najnowszego projektu głownie artystów, z którymi współpracował już wcześniej przy wielu inicjatywach. Pojawiło się jednak także kilka nowych osób.

To spektakl trochę opisujący to miejsce na ziemi, czyli kaplicę i Śmigiel. Usilnie czytam historię Śmigla. To jest niesamowite miasto. Jego historię na pewno będziemy wykorzystywać przy naszych realizacjach. „Oblubienica” to trochę zapowiedź tego, co będziemy tutaj robić, czyli połączenia muzyki, śpiewu i aktorstwa. Spróbujemy dziś państwu przekazać całość o tym, co nas trapi, a myślę, że sens wyciągniecie sobie państwo sami z tego również – powiedział przed rozpoczęciem spektaklu Janusz Dodot.

Trwające godzinę widowisko było zgrabnie poprowadzone. Przeplatały się w nim krótkie etiudy teatralne z piosenkami śpiewanymi przez wokalistki przy akompaniamencie muzycznym zespołu. Wśród utworów, jakie usłyszała publiczność nie zabrakło polskich klasyków, w tym „Tango na głos orkiestrę i jeszcze jeden głos” śpiewany przez Marylę Rodowicz czy pochodzącą z 1974 roku piosenkę „Zaproście mnie do stołu” wykonywaną pierwotnie przez Elżbietę Wojnowską. Widowisko rozpoczęła natomiast piosenka autorstwa Janusza Dodota i Michała Dolaty To jest Twoje miasto. W pierwotnej wersji dotyczyła ona Kościana, a teraz tekst został przekształcony na opowieść o Śmiglu.

Na pochwałę zasługuje wysoki poziom zaprezentowany przez wszystkich artystów, zarówno pod względem muzycznym, jak i aktorskim. Doceniła to publiczność obecna na koncercie.

Dodajmy, że tak jak powiedział Janusz Dodot, w najbliższym czasie prezentowane będą kolejne przedsięwzięcia „Galerii Teatr Śmigiel”. Już w niedzielne popołudnie w ramach Czasu Relaksu w sali widowiskowej Centrum Kultury zostanie pokazany spektakl dla dzieci „Księżniczka” (godz. 17.00), a następnie koncert z przebojami z lat 50-70 (godz. 19.00).

W spektaklu „Oblubienica” wystąpili:

AKTORZY
Vanessa Smoczyk
Renata Majorek
Mirosława Wojciechowska
Krzysztof Bajsztok
Przemysław Szwarc
Arkadiusz Wesołek
Tomasz Żurek

ŚPIEW
Daria Kaczór-Boś
Gabriela Itkowiak

MUZYKA
Tomasz Boguś
Michał Dolata
Marcin Ruszkiewicz

Scenariusz u reżyseria: Janusz Adam Dodot
Dźwięk: Mirosław Wojciechowski

Fot. Milena Waldowska