Premiera filmu „Ocalić od zapomnienia”. Stanisław Mądry

Bohaterem najnowszego filmu firmowanego przez gminę Kościan, a pokazującego ciekawych ludzi i ich pasje oraz wspomnienia, jest Stanisław Mądry z Racotu - górnik żołnierz.

Premiera filmu odbyła się w Kościańskim Ośrodku Kultury w czwartek, a wzięli w niej udział m.in. członkowie rodziny bohatera obrazu, a także mieszkańcy Racotu. Nie mogło także zabraknąć twórcy filmu, Krystiana Kozłowskiego.

– Mamy bardzo wiele ciekawych osób w naszej gminie. Zastanawialiśmy się jak utrwalić ich historie, by nie odeszły w zapomnieniepowiedział wójt Andrzej Przybyła witając zebranych. – Wspólnie z panem Krystianem doszliśmy do wniosku, że film najlepiej przemawia do wyobraźni i od kilku lat wspólnie realizujemy te pomysły.

Najnowszy film jest piątym z cyklu „Ocalić od zapomnienia”. Opowiada historię dziś 88-letniego Stanisława Mądrego, który w latach 1952-1954 pracował przymusowo w kopalni Bobrek w Bytomiu. Pan Stanisław był jedną z 200 tysięcy osób, które w latach 1949-1959 z przyczyn politycznych przymusowo kierowano do ciężkich prac w kopalniach i kamieniołomach. Obraz skupia się na tych dwóch latach, ale pokazuje także etapy życia jego bohatera, m.in. czasy okupacji i wywiezienie całej rodziny do Niemiec.

Niezwykłe losy pana Stanisława podkreśla precyzyjna realizacja filmu. Wykorzystano w nim bowiem wiele materiałów archiwalnych, a ich zdobycie wymagało sporej pracy. Najtrudniejsze okazała się jednak wykonanie ujęć w samej kopalni.

– To było jedno z moich największych dotychczasowych wyzwań, żeby tam wejść z kamerą – przyznaje Krystian Kozłowski. – Kopalnie w Polsce są dziś wygaszane i wejście do nich jest wręcz niemożliwe. Nie wyobrażałem sobie jednak, żeby nakręcić film wspomnieniowy o kopalni, bez wejścia głównego bohatera do niej. Pisaliśmy więc dziesiątki pism do rzeczników prasowych kopalni, dyrektorów itd. by uzyskać pozwolenie na zdjęcia..

Dopełnieniem dla pokazu filmowego były wspomnienia pana Stanisława, który – mimo swojego wieku – jest w doskonałej kondycji psychicznej. Podczas spotkania mówił on również o założonym przez siebie w maju 1992 r. regionalnym oddziale Związku Represjonowanych Politycznie byłych Żołnierzy Górników, którego był prezesem. To z jego inicjatywy na ścianie kościańskiej fary zawisła tabliczka pamiątkowa poświęcona przymusowym górnikom, którzy stracili życie.

Film jest już dostępny na stronie internetowej Urzędu Gminy.