Zamknij

Premiera filmu "Ocalić od zapomnienia". Stanisław Mądry

12:36, 07.06.2019 Milena Waldowska Aktualizacja: 12:39, 07.06.2019
Skomentuj
Bohaterem najnowszego filmu firmowanego przez gminę Kościan, a pokazującego ciekawych ludzi i ich pasje oraz wspomnienia, jest Stanisław Mądry z Racotu - górnik żołnierz.

Premiera filmu odbyła się w Kościańskim Ośrodku Kultury w czwartek, a wzięli w niej udział m.in. członkowie rodziny bohatera obrazu, a także mieszkańcy Racotu. Nie mogło także zabraknąć twórcy filmu, Krystiana Kozłowskiego.

- Mamy bardzo wiele ciekawych osób w naszej gminie. Zastanawialiśmy się jak utrwalić ich historie, by nie odeszły w zapomnienie - powiedział wójt Andrzej Przybyła witając zebranych. - Wspólnie z panem Krystianem doszliśmy do wniosku, że film najlepiej przemawia do wyobraźni i od kilku lat wspólnie realizujemy te pomysły.

Najnowszy film jest piątym z cyklu "Ocalić od zapomnienia". Opowiada historię dziś 88-letniego Stanisława Mądrego, który w latach 1952-1954 pracował przymusowo w kopalni Bobrek w Bytomiu. Pan Stanisław był jedną z 200 tysięcy osób, które w latach 1949-1959 z przyczyn politycznych przymusowo kierowano do ciężkich prac w kopalniach i kamieniołomach. Obraz skupia się na tych dwóch latach, ale pokazuje także etapy życia jego bohatera, m.in. czasy okupacji i wywiezienie całej rodziny do Niemiec.

Niezwykłe losy pana Stanisława podkreśla precyzyjna realizacja filmu. Wykorzystano w nim bowiem wiele materiałów archiwalnych, a ich zdobycie wymagało sporej pracy. Najtrudniejsze okazała się jednak wykonanie ujęć w samej kopalni.

- To było jedno z moich największych dotychczasowych wyzwań, żeby tam wejść z kamerą - przyznaje Krystian Kozłowski. - Kopalnie w Polsce są dziś wygaszane i wejście do nich jest wręcz niemożliwe. Nie wyobrażałem sobie jednak, żeby nakręcić film wspomnieniowy o kopalni, bez wejścia głównego bohatera do niej. Pisaliśmy więc dziesiątki pism do rzeczników prasowych kopalni, dyrektorów itd. by uzyskać pozwolenie na zdjęcia..

Dopełnieniem dla pokazu filmowego były wspomnienia pana Stanisława, który - mimo swojego wieku - jest w doskonałej kondycji psychicznej. Podczas spotkania mówił on również o założonym przez siebie w maju 1992 r. regionalnym oddziale Związku Represjonowanych Politycznie byłych Żołnierzy Górników, którego był prezesem. To z jego inicjatywy na ścianie kościańskiej fary zawisła tabliczka pamiątkowa poświęcona przymusowym górnikom, którzy stracili życie.

Film jest już dostępny na stronie internetowej Urzędu Gminy.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%