Premiera filmu o Jerzym Kargu z Turwi [ZDJĘCIA]

W Muzeum Gorzelnictwa w Turwi w czwartek odbyła się promocja filmu o prof. Jerzym Kargu i jego dorobku naukowym z zakresu ekologii i kształtowania krajobrazu rolniczego. Jest to szósta realizacja gminy Kościan z cyklu "Ocalić od zapomnienia" pokazująca nietuzinkowych mieszkańców gminy.

Na premierze filmu pojawiły się władze gminy Kościan z wójtem Andrzejem Przybyłą na czele. Ponadto w wydarzeniu uczestniczył senator Wojciech Ziemniak, przewodnicząca Rady Powiatu Kościańskiego Iwona Bereszyńska oraz przedstawiciele sołectwa z Racotu, którzy mieli specjalny prezent dla bohatera filmu. Nie mogło także zabraknąć mieszkańców samej Turwi oraz głównego bohatera filmu i jego bliskich.

Prof. dr hab. Jerzy Karg kierował Stacją Badawczą ZBŚRiL PAN w Turwi w latach 1976-2009 r. Badał zagęszczenie i redukcję naturalną stonki ziemniaczanej, ocenę fauny owadów latających w skali krajobrazu i entomofaunę monokultur zbożowych. Jest specjalistą w dziedzinie agroekologii. Prowadzi badania nad ekologią owadów w ekosystemach krajobrazu rolniczego. Jego dorobek naukowy obejmuje około 100 prac naukowych oraz kilkadziesiąt publikacji popularno-naukowych.

Niemniej ciekawa jest historia życia bohatera filmu. Urodził się w 1940 roku na Kresach Wschodnich. Potem wraz z rodzicami przeprowadził się do Zakopanego, a następnie na Śląsk, gdzie chodził do szkoły. Do Wielkopolski trafił z kolei przez studia, które rozpoczął w Poznaniu na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. A jak dalej potoczyła się historia Jerzego Karga i jak zamieszkał w Turwi nie będziemy zdradzać. Trzeba obejrzeć film.

Cykl „Ocalić od zapomnienia” zainaugurował w 2014 roku  film o Antoninie Gulik. A zrodził się przy okazji nowej strony internetowej gminy Kościan, którą opracował Krystian Kozłowski. To on jest także realizatorem kolejnych filmów. Pierwsza bohaterka filmu, pani Antonina, która recytowała wiersze, zmarła w 2018 r. w wieku 99 lat jako najstarsza mieszkanka gminy Kościan. Powstały o niej film bez wątpienia ocali ją od zapomnienia.

Kolejnymi bohaterami cyklu byli: Krystyna Ganowicz, czyli muzyk-amator, pszczelarz Czesław Misiorny, Grzegorz Koinieczny kierujący Gorzelnią w Turwi, Stanisław Mądry – żołnierz-górnik. Do tej listy dochodzi teraz Jerzy Karg.

Fot. UG Kościan