Prawie 50 wezwań strażaków w związku z wiatrem

Za nami kolejna doba z silnymi podrywami wiatru powyżej 100 km/godz. Interwencji strażaków było nieco mniej niż podczas ostatniej wichury w czwartek, przynajmniej do godz. 17.00.

Silny wiatr w powiecie pojawił się nieco później niż zapowiadali synoptycy, bo po godz. 22.00. Wiało jednak ponownie bardzo mocno, również w sobotę. Do godz. 17.00 tego dnia strażacy w całym powiecie wyjeżdżali 48 razy na akcje.

Wezwania strażaków rozpoczęły się od czasu jak zaczęło silnie wiać, czyli około godz. 23.00 w piątek, 18 lutego. Ponownie dotyczyły one przede wszystkim powalonych drzew na drogach i prywatnych posesjach. Ponadto dwukrotnie strażacy wyjeżdżali do zerwanych linii energetycznych i aż 13 razy do zerwanej części pokrycia dachowego. Dach został naderwany m.in. w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Kościanie. Ponadto w Nowym Dębcu został poderwany blaszany garaż, w Czaczu przechylony baner reklamowy, a w Starym Bojanowie zerwane ogrodzenie posesji.

Najwięcej, bo 17 zdarzeń miało miejsce w gminie Śmigiel, potem w kolejności w gminie Kościan (13 zdarzeń), w gminie Czempiń (11 zdarzeń). Najmniej interwencji było z kolei w samym Kościanie (5) oraz w gminie Krzywiń (2).

Zdaniem synoptyków w najbliższych dniach nie nastąpi radykalna poprawa pogody, gdyż nadal znajdować się będziemy na torze dynamicznych układów niżowych powstających na północnym Atlantykiem. Przy ziemi prędkości wiatru powinny jednak być mniejsze.