Prawie 2 miliony dla szpitala w Kościanie

Za pozyskane dodatkowe fundusze zostanie zakupionych dla szpitala powiatowego m.in. 68 łóżek dla pacjentów. To już drugie otrzymane dofinansowanie dla lecznicy w ostatnim czasie.

W ubiegłym roku kościański SP ZOZ opracował i złożył dwa wnioski na zakup sprzętu. W grudniu informowaliśmy, że szpital otrzymał w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 kwotę 7 mln zł (zobacz: 7 milionów unijnego dofinasowania dla szpitala w Kościanie).

Pozytywnego rozstrzygnięcia doczekał się także wniosek złożony w pierwszym kwartale minionego roku. W jego ramach SP ZOZ w Kościanie pozyskał środki w wysokości 1 mln 994 tys. zł. Umowę na realizację wniosku i zakupów  szpital podpisał z Ministerstwem Zdrowia na początku stycznia tego roku. – Otrzymane pieniądze to duży sukces. Szczerze mówiąc nie liczyłem na nie przyznaje Wojciech Maćkowiak, dyrektor SP ZOZ w Kościanie. – Powód do radości jest tym większy, że w ramach tego konkursu szpital nie musiał mieć własnych środków, a to w większości konkursów wymóg formalny. W tym przypadku 85 procent pozyskanych funduszy pochodzi z Unii Europejskiej, a pozostałych 15 procent to dotacja pochodząca z Ministerstwa Zdrowia.

Szpital za zdobyte, dodatkowe fundusze planuje kupić 68 łóżek dla pacjentów. Ponadto zostaną zakupione szafki przyłóżkowe, materace i materace przeciwodleżynowe.  Łóżka trafią na prawie wszystkie oddziały szpitala, a ich szacunkowy koszt to około 830 tys. zł.

Ponadto zostanie zakupione łóżko na Oddział Intensywnej Terapii, dwa łóżka porodowe i jeden fotel ginekologiczny, dwa wózki transportowe pozwalające na transport pacjenta w pozycji leżącej. Wózki te trafią na Oddział Ratunkowy. Z kolei na Oddział Reumatologiczny zostaną zakupione dwa fotele na stanowiska do terapii lekowej. Do szpitala trafi także kolejny cyfrowy aparat rentgenowski.

Poza zakupami sprzętu w ramach dofinansowania zostanie przeszkolonych ponad 70 osób. Celem szkolenia będzie podniesienie poziomu obsługi niepełnosprawnych pacjentów. Wszystkie zakupy muszą być zrealizowane i rozliczone do końca czerwca tego roku.