Prace na Rynku stanęły całkowicie… [ZDJĘCIA]

Wykonawca poprosił Urząd Miejski o przedłużenie terminu oddania inwestycji do 21 listopada. Miasto analizuje pismo, ale tymczasem nie daje zupełnie możliwości zadawania dziennikarzom pytań w tej kwestii.

Kościan. Prace na Rynku stanęły całkowicie

Urząd Miejski na swojej stronie internetowej opublikował dziś (12.08) komunikat, w którym informuje, że na sześć dni przed upływem terminu wykonawca inwestycji, czyli Polskie Surowce Skalne Sp. z o.o. Grupa Budowlana – złożył pismo do Urzędu Miejskiego Kościana, w którym wnioskuje o przedłużenie terminu realizacji inwestycji do 21 listopada 2022 roku. Urząd pismo analizuje, ale zważywszy na dotychczasowe żółwie tempo przebiegających prac i to, że w ostatnich dniach roboty zupełnie stanęły, pod znakiem zapytania stoi zakończenie inwestycji nawet w tym roku.

Tymczasem życie na wciąż ogrodzonym Rynku, a nawet na otwartym już deptaku na ul. Wrocławskiej zamarło całkowicie. Kolejni przedsiębiorcy przenoszą swoje biznesy w inne miejsca będąc już mocno zniecierpliwieni przedłużającym się marazmem tego miejsca. Już przed rokiem mocno narzekali na sytuację, o czym pisaliśmy w artykule: Przedsiębiorcy z Rynku i Wrocławskiej skarżą się na remont.

Kolejne opóźnienia i odwołanie konferencji prasowej

Zgodnie z doniesieniami samorządu miejskiego, inwestycja miała być zakończona w czerwcu. Było to już wprawdzie opóźnienie w stosunku do pierwotnego terminu, ale jeszcze zrozumiałe, w związku z wybuchem wojny na Ukrainie, a co za tym idzie problemami z siłą roboczą, a także z wysokimi cenami i brakiem materiałów budowlanych. Inwestycja jednak również w czerwcu się nie zakończyła, a wykonawca poprosił o przedłużenie terminu do 16 sierpnia, na co miasto przystało.

Na niewiele się to jednak zdało, gdyż chociażby kostka granitowa, która miała być ułożona jeszcze na wiosnę, nie jest skończona do dzisiaj… W związku z widocznym opóźnieniem miasto zwołało konferencję prasową na 10 sierpnia. Niespodziewanie jednak konferencja została odwołana na dzień przed jej planowanym terminem. Powodem było odwołanie wizyty w Kościanie przedstawiciela wykonawcy. Jednocześnie Biuro Promocji Urzędu Miejskiego poinformowało media, że zostanie ustalony nowy termin zwołania konferencji.

W związku z tym uszanowaliśmy wolę Urzędu Miejskiego i nie publikowaliśmy informacji o opóźnieniach, by nie snuć domysłów, tylko dać szansę wypowiedzi magistratowi i skorzystać z możliwości zadania pytań podczas konferencji. Tymczasem Urząd Miejski nie poinformował o jej nowym terminie, a zupełnie niespodziewanie w piątek, 12 sierpnia na swojej stronie internetowej zamieścił swój komunikat, nie rozsyłając go już nawet do mediów. Można go przeczytać TUTAJ.

Co dalej z inwestycją?

W związku z powyższymi faktami trudno powiedzieć, co dalej z całą inwestycją. Jak napisał Urząd w swym komunikacie:Pismo wykonawcy jest analizowane przez prawników i urzędników nadzorujących inwestycję. Aktualnie Urząd oczekuje powrotu brukarzy na plac budowy i zintensyfikowania prac. W bieżącym tygodniu prowadzone były tylko prace w komorze fontanny”.

Potwierdzają to nasze obserwacje. W ostatnich dniach na placu budowy widoczni byli jedynie pojedynczy robotnicy, a w piątek nie było tam już nikogo. Rynek w godzinach wczesnopopołudniowych świecił pustkami… Fakt, że są wakacje, więc mieszkańcy się porozjeżdżali, jednak przy popularnej kościańskiej galerii handlowej w tym samym czasie aż roiło się od samochodów.

Przypomnijmy jeszcze, że od 1 lipca w Kościanie funkcjonuje Centrum Promocji Regionu w Kościanie, które ma promować Rynek i ul. Wrocławską i z którego funkcjonowaniem wiążą się koszty. Na razie jednak Centrum nie ma czego promować.

Tymczasem mieszkańcom i mediom nie pozostaje chyba nic innego, jak tylko obserwować postępy prac i czekać na kolejne miejskie komunikaty…

Fot. Milena Waldowska