Prace na Łazienkach dobiegają końca [ZDJĘCIA]

Trwają ostatnie roboty wykończeniowe na Łazienkach. Potrzeba jeszcze trochę czasu zanim wzejdzie trawa i wszystko się zazieleni, ale nowy kształt temu miejscu został już nadany.

Kościan. Prace na Łazienkach dobiegają końca

Prace związane z rewitalizacją Łazienek rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku w ramach „Budowy kościańskiego traktu rekreacyjnego etap VI”. Projekt obejmował m.in. zdemontowanie pozostałości po basenie oraz przeprofilowanie góry Ferfety. Zadanie to zostało wykonane, w tej chwili trwają jeszcze ostatnie wyprawki związane z ulubioną górką kościaniaków.

Przede wszystkim Ferfeta została zupełnie na nowo ukształtowana. Obecnie jest szersza u podstawy, dlatego sprawia wrażenie niższej niż dotychczas. To jednak tylko złudzenie, bo w rzeczywistości góra jest nawet o kilka centymetrów wyższa. Kiedy wzejdzie jeszcze trawa, będzie to bardziej widoczne.–Trawa w części góry została już wysiana – informuje Kinga Czarnecka, zastępca burmistrza Kościana. – Dodatkowo w planach jest rozłożenie mat biodegradowalnych z nasionami, które dodatkową wzmocnią trawnik. Z jej rozłożeniem wstrzymujemy się jednak do jesieni, gdyż w środku lata maty wyglądałyby mało atrakcyjnie.

Ferfeta zyskała murki z funkcją siedzisk u dołu, na których można wypocząć w cieniu drzew oraz tor saneczkowy, z którego będzie można korzystać zimą, o ile spadnie śnieg. Ponadto trawa zaczyna już wzrastać na obszarze pomiędzy remontowaną aktualnie Stacją Uzdatniania Wody przez Wodociągi Kościańskie a Ferfetą.

Na całym obszarze Łazienek zamontowano już ławki oraz kosze na śmieci. Od przystani kajakowej do terenu po basenie, gdzie teraz znajduje się piasek, a wokół są nasadzone rośliny, biegnie nowo wyprofilowana ścieżka. Na piasku zostanie jeszcze wygospodarowane miejsce do piłki siatkowej, być może pojawią się także leżaki. Firma ogrodnicza realizująca zadanie czyni jeszcze ostatnie wyprawki związane z zielenią. Trwają starania, by wszystkie posadzone rośliny się przyjęły podczas panujących obecnie wysokich temperatur. Sadzonki traw, kwiatów i krzewów są podlewane wodą pochodzącą z kanału, ale to trudne zadanie na tak dużym obszarze zieleni.

Obszar Łazienek z tygodnia na tydzień będzie zyskiwał na atrakcyjności, a już teraz widać, że mieszkańcy zaczynają z niego korzystać.

Zobacz także jak wyglądały Łazienki przed rewitalizacją:
Ogłoszono przetarg na Łazienki

Fot. Maciej Sibilak, Milena Waldowska