Pożegnanie maturzystów w „Ratajczaku” [ZDJĘCIA]

W piątek, 29 kwietnia w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie odbyła się uroczystość pożegnania tegorocznych maturzystów. Do matury przystąpi 92 absolwentów liceum ogólnokształcącego, liceum dla dorosłych i techników.

Pożegnanie, które odbyło się w hali sportowej rozpoczęło się od uroczystego wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu. Uczniów, gości, grono pedagogiczne i rodziców przywitała Małgorzata Durek, dyrektor szkoły. W swym przemówieniu wyraziła radość, że po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią można wreszcie zorganizować takie spotkanie i uroczyście pożegnać absolwentów. Przyznała także, że radość spotkania przysłaniają czarne chmury wojny na Ukrainie. – Wojna sprawiła, że nagle, z dnia na dzień, dzieci i młodzież mogą być pozbawione możliwości nauki. Ten fakt uświadamia nam jak możliwość nauki we własnym kraju i języku jest ważna podkreśliła dyrektor szkoły.

Biorąca udział w uroczystości Dorota Słowińska, wicestarosta kościański cytując Jana Pawła II podkreśliła jak ważnym jest to, by nieustannie stawiać sobie jak najwyższe wymagania. –  Za chwilę zostaniecie absolwentami. W dużym stopniu to dzięki temu, że sami od siebie wymagaliście, zwłaszcza podczas bardzo trudnego nauczania zdalnego. Ukończenie szkoły ponadpodstawowej jest początkiem dorosłości. Dorosłość wiąże się z umiejętnością podejmowania dobrych decyzji, akceptacją odpowiedzialności, która będzie już dla was bezwarunkowa, do takiej odpowiedzialności przygotowywali was wasi rodzice i nauczycielemówiła wicestarosta Dorota Słowińska.

Na zakończenie w imieniu Rady Rodziców głos zabrała Magdalena Wolna, która ze wzruszeniem podziękowała nauczycielom za ich pracę włożoną w edukację i wychowanie młodzieży, a absolwentom życzyła, by ich wybory były zawsze wyborami serca.

Podczas uroczystości, absolwenci z rąk dyrekcji otrzymali świadectwa, a najlepsi i wyróżniający się uczniowie także nagrody. Pożegnanie uświetniły występy taneczno-wokalne przygotowane przez uczniów z młodszych klas. 

Fot. Starostwo Powiatowe w Kościanie