Pożar przy Nacławskiej – relacja strażaków

W niedzielne popołudnie kościańscy strażacy brali udział w akcji gaszenia budynku mieszkalnego przy ul. Nacławskiej. Straż pożarna ostrzega, że na bezpieczną ewakuację mamy tylko kilka minut.

Po przybyciu na miejsce jednostek straży pożarnej na miejscu okazało się, że pożarem objęte jest mieszkanie w budynku wielorodzinnym.

Mieszkańcy, którzy zdążyli opuścić budynek przed przybyciem służb, poinformowali strażaków, iż w palącym się mieszkaniu prawdopodobnie przebywa mężczyzna. Zabezpieczeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych strażacy weszli mieszkania i odnaleźli nieprzytomnego mężczyznę, którego ewakuowali na zewnątrz. Poszkodowanemu udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy i przekazano zespołowi ratownictwa medycznego. Ogień udało się bardzo szybko  ugasić. Spaleniu uległo wyposażenie mieszkania oraz zgromadzone materiały palne.

– Apelujemy o ostrożność przy posługiwaniu się ogniem. Jeszcze 40 lat temu na bezpieczną ewakuację z mieszkania mieliśmy 17 minut od rozpoczęcia pożaru. Dzisiaj, kiedy wystrój i wyposażenie stanowią materiały syntetyczne,  płyty drewnopochodne, dynamika pożaru znacznie wzrosła. Badania pokazują, iż na bezpieczną ewakuację mamy tylko kilka minut. Zachęcamy do montażu czujników dymu, które bardzo szybko reagują i ostrzegają o zagrożeniu, dając szansę na bezpieczne opuszczenie mieszkania informuje Bartosz Napierała oficer prasowy KP PSP w Kościanie.

Zobacz także:
Pożar domu na Nacławskiej [ZDJĘCIA]