Powiew lata w środku zimy

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kościanie możemy podziwiać zdjęcia autorstwa Jacka Olejniczaka przedstawiające życie kościańskiej łąki. Na wernisaż przyszło mnóstwo osób, a na gości czekało kilka niespodzianek.

 Jacek Olejniczak to kościaniak, na co dzień pracuje w Urzędzie Skarbowym. Fotografią przyrody zajmuje się od kilku lat. Początkowo robił zdjęcia ptakom, a efekty jego pracy pierwszy raz mogliśmy podziwiać w Kościanie w 2015 r. na wystawie w Muzeum Regionalnym, której otwarcie miało miejsce podczas Nocy Muzeów.

Rok później poszerzył swoje fotograficzne zainteresowania o owady wykonując ich zdjęcia w technice makro. I to głównie fotografie motyli i innych owadów wykonane latem 2016 i 2017 roku naskładają się na wystawę zatytułowaną „Życie Kościańskiej Łąki”, a jej uzupełnienie stanowią wizerunki ptaków. Zdjęcia są wielkoformatowe, wszystkie zostały wykonane na terenie powiatu kościańskiego. – Nie mam jakiegoś ulubionego miejsca do fotografowania. Najważniejsze, by w sąsiedztwie nie było żadnych budynków. Najwięcej gatunków gromadzi się w pobliżu zbiorników wodnych, czyli w sąsiedztwie Obry lub zbiornika Wonieść – mówi Jacek Olejniczak. Podkreśla także  kluczową rolę światła, dlatego zdjęcia powstają przede wszystkim w słoneczne dni.

Dodajmy, że kościaniak regularnie publikuje swoje prace na stronie National Geographic Polska, z których wiele zostało wyróżnionych przez czytelników, a także przez samą redakcję. Od jakiegoś czasu kościańską łąkę mogą podziwiać również internauci z całego świata dzięki publikacjom zdjęć na amerykańskiej stronie czasopisma. Tam również zostały one już dostrzeżone, bowiem trzy z nich znalazły się w szesnastce najlepszych zdjęć Top Trendy.

Organizatorami wernisażu, który odbył się 19 stycznia, poza samym autorem, było Towarzystwo Miłośników Ziemi Kościańskiej oraz Miejska Biblioteka Publiczna. Po krótkim przedstawieniu sylwetki Jacka Olejniczaka przez Zdzisława Witkowskiego, prezesa TMZK, główny bohater zaprosił zgromadzonych do oglądania zdjęć, na poczęstunek oraz do rozmów. Na najmłodszych czekał specjalny kącik rysunkowy, w którym mogły kolorować wizerunki zwierząt.

Specjalną niespodzianką był półgodzinny film nakręcony przez fotografa, poświęcony faunie i florze kościańskich łąk. Po pokazie Jacek Olejniczak zdradził kilka przyrodniczych ciekawostek, a na zakończenie każdy z obecnych otrzymał wywołaną fotografię przedstawiającą któreś z prezentowanych na wystawie zdjęć.

Wystawa będzie czynna do 19 marca w godzinach pracy biblioteki.