Powietrze nie jest czyste

W Kościanie na os. Jagiellońskim został zamontowany czujnik badający poziom szkodliwych pyłów w powietrzu. Jest to inicjatywa biura posła Adama Szłapki w ramach ogólnopolskiej akcji Nowoczesnej „Obywatelski Monitoring Powietrza”.

czujka_pyłuAkcja ma na celu zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce i braku ogólnodostępnej informacji na ten temat. Zakupiony przez biuro poselskie czujnik to niewielkie urządzenie, które wystarczy wystawić za okno, a jego pomiary odczytuje się za pomocą sieci Wi-Fi. Aparatura bada poziom pyłów PM1, PM2,5 i PM10. Co ciekawe, wyniki pomiarów można śledzić na bieżąco na stronie internetowej: http://looko2.com/tracker.php?search=18fe34cb2e25.

Dzięki wietrznej pogodzie aktualnie średnie wyniki są niezłe, ale wszystko zależy także od pory dnia. Najgorzej jest po godzinie 16.00, kiedy mieszkańcy zaczynają intensywnie palić w piecach. I tak w czwartek 23 lutego przed godziną 16.00 poziom pyłu PM10 przekraczał 300 ug/m3, podczas gdy norma jest określana na 50. Taki wynik wskaźnik pokazywał pomimo deszczu i wiatru. – W Polsce stan alarmowy mamy od 300 jednostek, a tymczasem we Francji od 80 – podkreśla Patryk Piasecki, przewodniczący koła Nowoczesnej w Kościanie.

Tymczasem Urząd Miasta także zamówił podobny czujnik, jaki jest w posiadaniu Nowoczesnej, ma to być jednak ulepszona wersja. – Otrzymaliśmy informację, że w tej chwili urządzenia są testowane, na początku marca powinniśmy dostać aparat – mówi Jerzy Frąckowiak, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Działalności Gospodarczej. Naczelnik zwraca uwagę, że największym problemem wśród mieszkańców Kościana nie jest palenie śmieci, ale piece starej generacji.